Mood

Niezwykłe zielone niebo po ogromnej liczbie piorunów w atmosferze

-

2 min czytania

Piorun ponoć nie uderza dwa razy w jedno miejsce. Nie należy się chować także pod drzewem podczas burzy, bo może się to skończyć, w najlepszy wypadku kiepsko.

Do niecodziennego zdarzenia atmosferycznego doszło w dalekiej Australii. Biuro meteorologiczne w Queensland zapowiedziało burze i duże opady deszczu, jednak to, co się zdarzyło, zadziwiło nawet naukowców.

W tamtym rejonie nie dochodzi zbyt często do opadów, tym razem jednak nie tylko pojawiły się, ale były one na tyle obfite, że spowodowały zawalenie się dachu jednego ze sklepów sieci Kmart.

Jednak nawet deszcz nie wywołał takiego zdziwienia jak kolor nieba.

Na zachód od Brisbane spadł grad wielkości 5 cm, a reszta część stanu została zniszczona przez bardzo silne wiatry, to właśnie wtedy można było ujrzeć to nietypowe zjawisko.

Miejscowi zauważyli zielony odcień nieba podczas ulewy.

Skąd ten zielony kolor nieba?

Na radarach można było zaobserwować ogromny poziom uderzeń piorunów przez cały wieczór.

 

Wykryto około 71 000 uderzeń pioruna w promieniu 150 km od Brisbane między 16:00 a 20:00 w środę. Około 5400 z nich to uderzenia z chmury na ziemię, podczas gdy reszta miała miejsce w chmurach lub między nimi.

Wyjaśnił pracownik biura meteorologicznego i powiedział, że szczególnie intensywne burze z wysokim poziomem wilgoci mogą powodować zielone zabarwienie chmur burzowych, przy odpowiednim świetle.

Chmury burzowe mogą przybierać różne kolory, ponieważ woda i lód, które zawierają, rozpraszają światło. Kiedy intensywna burza z piorunami zawierająca duże ilości deszczu i gradu ma miejsce oraz gdy słońce znajduje się nisko na niebie, połączenie czerwonego lub pomarańczowego światła w atmosferze i światła rozproszonego przez samą burzę może nadać wyraźny zielony odcień chmurom

Czytaj też: 4 pingwiny tej samej płci połączyły się w pary w londyńskim akwarium

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Mood