Nauka

Niesporczak to Superman natury. Teraz w ramach eksperymentów robią z nim coś rodem z kina akcji

-

2 min czytania

Niesporczaki albo czasem nazywane wodnymi niedźwiedziami, są jednymi z najtwardszych stworzeń w królestwie zwierząt. Potrafią one przetrwać w ekstremalnych warunkach, ale nie są niezniszczalne, jak się powszechnie uważało.

Te mikroskopijne zwierzęta potrafią przetrwać w próżni kosmicznej, wewnątrz wulkanu czy kilometr pod ziemią w antarktycznym jeziorze. Udało się je nawet przywrócić do normalnego funkcjonowania po zamrożeniu przez trzy dekady. Ostatnio w magazynie Astrobiology opublikowano badanie, które pokazało, że niesporczaki nie są niezniszczalne.

Badanie przypominało odcinek Pogromców mitów i rzeczywiście od zabawy różniło się tylko tym, że wyniki zapisywano. Naukowcy wypełnili naboje niesporczakami, a następnie załadowano je do broni, a potem wystrzeliwano je z różną prędkością w kierunku ściany, aby sprawdzić, czy przetrwają naciski każdego uderzenia.

Według Alejandy Traspas, z Queen University w Londynie, która jest współautorem badania, zwierzęta te po wystrzeleniu z prędkością poniżej 900 metrów na sekundę (czyli szybciej niż pocisk) można ożywić.

Jeżeli wystrzelimy je z prędkością większa niż 900 metrów na sekundę, to będzie to oznaczało, że niesporczaki doświadczyły ciśnienia w wysokości 1,14 gigapaskala w momencie zderzenia co byłoby porównywalne z ciśnieniem, jakie oddziaływałoby, gdyby na naszych plecach stanoło 40 tysięcy osób.

Niesporczaki albo wodne niedźwiedzie mogą wytrzymać temperatury od -272 do 151 stopni Celsjusza, ciśnienie do sześciu razy większe niż to występujące w najgłębszych częściach ziemskich oceanów.

Są w stanie przetrwać śmiertelne promieniowanie i temperatury, a także mogą wejść w stan hibernacji. Wodne niedźwiedzie mogą przetrwać bez wody i tlenu długi czas, będąc w stanie zawieszonej animacji, czyli Kryptobiozy. Kiedy do tego dochodzi, ich ciała wysychają, a metabolizm zostaje zatrzymany. Jeśli umieścisz odwodnionego i zahibernowanego niesporczaka w wodzie to w ciągu kilku godzin będzie jak nowy.

Badanie te pozwoliły określić to, czy niesporczaki znajdujące się na Izraelskim statku kosmicznym przeżyły, po tym, jak się rozbił na Księżycu z powodu usterki komputera.

Czytaj też: W końcu powstanie radioteleskop po ciemnej stronie Księżyca

 

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka