Nauka

Niebieskie wydmy na czerwonej planecie – NASA opublikowała kolejne zdjęcia z Marsa

-

2 min czytania

Prawdopodobnie słyszałeś o niebieskich księżycach, ale czy słyszałeś o niebieskich wydmach? A w szczególności – czy słyszałeś o niebieskich wydmach na Marsie?

W czwartek amerykańska agencja kosmiczna opublikowała zapierające dech w piersiach zdjęcie wraz z postem zatytułowanym „Niebieskie wydmy na czerwonej planecie”.

Morze ciemnych wydm, wyrzeźbionych przez wiatr w długie linie, otacza północną czapę polarną Marsa i obejmuje obszar wielkości Teksasu. Na tym obrazie w sztucznych kolorach obszary o niższych temperaturach są zarejestrowane w bardziej niebieskich odcieniach, a cieplejsze w kolorach żółtym i pomarańczowym. W ten sposób ciemne, nagrzane słońcem wydmy lśnią złotym kolorem. Ten obraz obejmuje obszar o szerokości 19 mil (30 kilometrów).

Czytamy na stronie.

Te konkretne ujęcie zostało wykonane za pomocą kamery na podczerwień Orbiter Mars Odyssey, zwany systemem obrazowania termicznego emisji (THEMIS). Jednym z najbardziej uderzających aspektów zdjęcia z pewnością jest jego żywa kolorystyka widoczna na całych wydmach. Jak opisała NASA, te “fałszywe kolory” odpowiadają różnym temperaturom wydm.

Jak wyjaśniła NASA, THEMIS mierzy temperaturę powierzchni w dzień i w nocy. Umożliwia to naukowcom określenie, jak fizyczne materiały, takie jak skały, piasek czy pył ogrzewają się, lub ochładzają w ciągu marsjańskiego dnia. Oprócz pomocy naukowcom w tworzeniu map Marsa, THEMIS pozwala im zidentyfikować obecność dosłownie wszystkiego – od piaskowca po sole.

niebieska wydma mars

Wydma sfotografowana na Marsie (źródło: NASA)

Powyższe zdjęcie z niebieskimi wydmami zawiera zdjęcia wykonane z orbitera w grudniu 2002 i listopadzie 2004. To tylko jedna z historycznych kolekcji zdjęć zebranych z okazji 20. rocznicy Odysei, którą obchodzimy w tym roku.

Scena jest częścią specjalnego zestawu zdjęć upamiętniających 20. rocznicę powstania Odysei, najdłużej działającego statku kosmicznego Marsa w historii. Na zdjęciu położenie na Marsie to 80,3 stopnia szerokości geograficznej północnej i 172,1 stopnia długości geograficznej wschodniej.

Podało NASA.

I choć kolor wydm jest tylko wynikiem pracy THEMIS-a, to trzeba przyznać, że wygląda to spektakularnie.

Czytaj też: Nowy “Star Trek” trafi do nas w 2023 roku

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka