GamingListaOd redakcji

Nie samym Wiedźminem Polak żyje – najlepsze stare polskie gry

-

6 min czytania

Wiedźmin tu, Wiedźmin tam – opowieść o Geralcie z Rivii to najsłynniejsza i najbardziej popularna polska produkcja w historii. Nie jest jednak pierwszą, która mogła konkurować z zachodnimi grami. Oto lekcja historii.

Większość z was pewnie tego nie wie, ale pierwsza polska gra pochodzi już z roku 1962, W tym roku Witold Podgórski, pracownik zakładów Elwro, napisał na komputerze Odra 1003 Marienbad, elektroniczną adaptację starej gry chińskiej, polegającej na graniu zapałkami.

Potem pojawiały się pojedyncze tytuły, oparte w większości na interfejsach tekstowych, z których najważniejszymi są Puszka Pandory z roku 1986 i Mózgprocesor z 1989. Prawdziwy przełom nastąpił w latach 90 ubiegłego wieku, kiedy to zaczęły się pojawiać tytuły znacznie bardziej rozbudowane i popularne nawet u zachodnich graczy. I tymi właśnie produkcjami zajmiemy się w dzisiejszej topce.

Aktualizacja: w tekst wkradł się błąd, dotyczący cytatów w grze Polanie. Nie pochodzą one z samej gry, ale są zapożyczone z wielu innych dzieł polskiej popkultury. Powinno nas się pociąć na plasterki i podać wam z zasmażką za takie niedopatrzenie.

Aktualizacja #2: Wiem o istnieniu innych tytułów, jak Jack Orlando, Książę i Tchórz i wiele innych. W tekście ich nie ma, bo nie mam w zwyczaju pisania szerzej o grach, w które nie grałem albo ich nie ukończyłem (chyba, że są to newsy), zwłaszcza jak mam robić topkę. Mam nadzieję, że zrozumiecie.

Specjalna wzmianka, gra tak zła, że aż dobra – Franko (1994 – Amiga, 1996 – PC)

Nie samym Wiedźminem Polak żyje - najlepsze stare polskie gry

fot by Mirage Software

Jedna z najbardziej kultowych polskich gier, która, jakby spojrzeć na nią czysto technicznie, nigdy nie była tytułem dobrym. Inspirowała się ona licznymi bijatykami, w których chodziliśmy cały czas w prawo, jak serie Double Dragon czy Fatal Fury Final Fight. I tak jak one, przedstawiała ona świat pełen przemocy – tym razem były szare polskie blokowiska. Po ulicach szwendali się dresiarze, metalowcy, punkowcy i inni przedstawiciele polskich subkultur wczesnych lat 90. Naszym zadaniem była oczywiście zemsta, okraszona ogromną dawką przemocy – to dalej jedna z najbrutalniejszych gier tego gatunku – i, czasem naprawdę uroczych, wulgaryzmów. To jeden z tych tytułów, który każdy dzieciak, urodzony w latach 80, miał schowany przed rodzicami gdzieś na dyskietce, zaraz obok pierwszego Mortal Kombat.

5. AD 2044 (1991 – Atari, 1996 – PC) 

Nie samym Wiedźminem Polak żyje - najlepsze stare polskie gry

fot by L.K. Avalon

Pierwsza wersja gry, stworzona w 1991 roku na komputery Atari, uznawana jest za pierwszą polską grę z prawdziwego zdarzenia. Inspirowana Seksmisją produkcja opowiadała o świecie, w którym rządzą kobiety, a naszym zadaniem jest wskrzeszenie płci męskiej. Tytuł był tez pionierem w innym aspekcie, w 1996 doczekała się nowej wersji na komputery PC i była pierwszą polską produkcją wydaną na płytach CD.

4. Gorky 17 (1999)

Nie samym Wiedźminem Polak żyje - najlepsze stare polskie gry

fot by Metropolis Software

Odział trzech śmiałków, złożony z przedstawicieli sojuszniczych wojsk NATO, zostaje wysłany do Lubina, w celu zbadania starej radzieckiej bazy opanowanej przez mutanty. Za scenariusz odpowiada Adrian Chmielarz, późniejszy współzałożyciel studia People Can Fly, twórców m.in Bulletstorm i, wydanego niedawno, Outriders. Już tutaj widać było trend późniejszych opowieści Chmielarza – fabuła i dialogi były żywcem wzięte z filmów science fiction lat 80, a sama gra była połączeniem przygodówki, rpg-a i gry taktycznej.

3.  Polanie (1996)

Nie samym Wiedźminem Polak żyje - najlepsze stare polskie gry

fot by MDF

Ten klon gry Warcraft to chyba najbardziej słowiańska gra w historii branży – wcielaliśmy się w niej w Mirka, przywódcę wioski Polan, a naszym głównym surowcem było w niej mleko. Jest też źródłem wielu cytatów, które przeniknęły do polskiego języka, zwłaszcza gamerskiego. Młodzi mogą tego nie pamiętać, ale to stąd pochodzi ”I zasmażka…” i wiele innych. Tytuł zapożycza również wiele cytatów z polskiej popkultury, jak ”Na plasterki!” z Kajko i Kokosz czy ”I zasmażka…” z występów Kabaretu O.T.T.O.

2. Earth 2140 (1998)

Nie samym Wiedźminem Polak żyje - najlepsze stare polskie gry

fot by Reality Pump Studios

Do czasu pojawienia się komputerowego Wiedźmina, Earth 2140, wraz z kontynuacjami, była jedną z najpopularniejszych polskich produkcji na świecie – sama pierwsza część sprzedała się, do tej pory, w ilości dwóch milionów egzemplarzy. I dalej jest naprawdę konkretną i grywalną strategią. Przedstawiała ona post-apokaliptyczny świat, w którym ścierały się dwie koalicje – blok wschodni i zachodni. Tytuł dalej znajdziecie na Steamie i GOG-u i naprawdę warto dalej po całą serię sięgnąć.

1 Teenagent (1995)

Nie samym Wiedźminem Polak żyje - najlepsze stare polskie gry

fot by Metropolis Software

Jedna z najbardziej legendarnych i lubianych polskich gier na całym świecie i kolejny projekt Adriana Chmielarza na liście. I zdecydowanie jedna z najważniejszych. Była to typowa przygodówka na modłę tytułów studia Lucasarts, opowiadała ona o młodym chłopaku, który, dziwnym zrządzeniem losu,  zostaje tajnym agentem. Jego zadaniem jest rozwiązanie zagadki zniknięcia złota z kilku europejskich banków. Typowo polski humor przyjął się na zachodzie, a poziom trudności niektórych zagadek jest już legendarny, nawet na tle innych gier tego typu.

czytaj też: Hugh Laurie nakręci ekranizację klasycznej powieści Agathy Christie

Szymon Czaja
Gracz od czasów Amigi 500 i Desert Strike. Pasjonat Gwiezdnych Wojen i wszystkiego co science fiction - od kampowego pulpu w stylu ''Morderczych pomidorów z Marsa'' do hard science fiction. Nie pogardzi też dobrym i mrocznym fantasy. Warhammer 40000 to, według niego, najlepszy world building w historii gier. Nie lubi używać liczb ani gwiazdek do oceniania rzeczy. Wyznawca mantry ''for gamers by gamers'', nie napisze recenzji, póki nie skończy gry i powie wprost, jak mu się coś nie podoba. Dalej czeka na ekranizację Thorgala i Szninkla i porządną wersję legend arturiańskich, żeby chociaż na chwilę mógł zapomnieć o Excaliburze, którego widział setki razy.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming