HypeKulturaLifestyleMoodMuzyka

New Retro Wave – co to jest i dlaczego powinniście posłuchać tych artystów

-

2 min czytania

Jeśli szukacie czegoś nowego, a zarazem poczuć się nostalgicznie to jest coś dla was.

New Retro Wave

a raczej Synthwave-został stworzony w połowie lat 2000, przez producentów internetowych i didżejów inspirowanych takimi artystami jak Kavinsky, College i Justice. Ci ostatni opierają swoją muzykę na motywach filmowych i grach z lat 80. Popularność synthwavu rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy to studio New Retro Wave zaczęło wydawać utwory artystów specjalizujących się w tego typu muzyce. Synthwave jest często mylony z Vaporwave, ale zamiast ironizować popkulturę lat 80, synthwave go gloryfikuje i przywraca uczucie nostalgii, nawet jeśli nie żyłeś w tamtych latach. Styl ten idealnie wpasowuje się Cassetefuturism, o którym przeczytacie w tym artykule.

Pomimo że styl ten powstał już dobrych kilka lat temu, teraz dopiero rozpoczęły się jego złote czasy. Nie tylko wielu artystów ponownie wraca do początków muzyki elektronicznej, ale także cała kolorystyka stylu przenosi się do mainstreamu. Neony, wyraźne kolory szczególnie fiolety i czerwienie, mają nam się kojarzyć z czasami, kiedy wszystko było prostsze. Zarówno grafika, jak i muzyka opiera się na prostocie. Moda trochę wykracza poza tą sferę, bo odnosi się do wielkich czupryn lat 80. Obcisłe spódnice, fantazyjne wzory i dziwaczne buty są na porządku dziennym.

Teraz jednak koncentrujemy się na muzyce, bo naprawdę warto. Oto kilku niesamowitych artystów synthwave:

Lazerhawk

Jeśli miałbym przedstawić ten gatunek muzyczny jednym artystą, to zdecydowanie byłby to Lazerhawk.

Mitch Murder

Ten szwedzki twórca jest jednym z pierwszych twórców synthwave. Jak do tej pory wydał trzy pełne albumy. Współpracował także z Davidem Hasselhofem przy utworze True Survivor.

Lifelike

Francuski kolektyw, w skład którego wchodzą Alan Braxe & Fred Falke. Brzmienia są świrze i oryginalne inspirowane Cassiusem i Daft Punkiem.

Miami Nights 1984

Pod tym pseudonimem kryje się Michael Glover. Wraz z Lazerhawkiem założyli wytwórnie Rosso Corsa Records.

Electric Youth

Synthpopowe duo z Kanaday, składa się z wokalistki i autorki tekstów Bronwyn Griffin i jej partnera, producenta, perkusisty i programisty Austina Garricka.

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Hype