HypeNews

Neuralink Elona Muska pozwala małpom grać w Ponga, przy użyciu jedynie ich siły umysłu

-

2 min czytania

Najnowsze nagranie z firmy, która według wielu może zmienić świat, pokazuje, że powoli jestem bliżej do sytuacji, w której nie będziemy musieli już nawet ruszać palcami, aby grać w gry.

Neuralink, firma Elona Muska skupiająca się na opracowywaniu interfejsów mózg-maszyna, opublikowała na YouTube film, który wydaje się przedstawiać małpę poruszającą kursorem po ekranie przy użyciu wyłącznie umysłu.

Pager, 9-letnia małpa makak, otrzymał wszczepiony Neuralink około sześć tygodni przed nakręceniem filmu – wyjaśnia narrator filmu. Pager najpierw nauczył się grać w gry wideo za pomocą joysticka, aby otrzymać nagrodę w postaci koktajlu bananowego, dostarczanego przez metalową słomkę.

Kiedy to robił, urządzenie Neuralink zapisywało informacje o tym, które neurony były aktywowane – zasadniczo ucząc się przewidywania ruchów dłoni poprzez zapisywanie, które regiony odpalają. Po nauczeniu się schematów, joystick używany do gry na pagerze został odłączony od komputera. Wydaje się, że małpa kontynuuje grę używając tylko swojego umysłu – grając w Ponga bez jakiegokolwiek joysticka.

Oczywiście takie nagrania to materiały promocyjne, a nie prawdziwa badania, którymi zajmują się naukowcy. Na faktyczne informację na temat tego, jak implant w mózgu wpływa na małpy będziemy musieli chwilę poczekać, aż twórcy opublikują swoje naukowe prace.

Fakt,  że małpa może grać w gry wideo, używając implantu mózgowego nikogo nie powinien dziwić.  W końcu sparaliżowany mężczyzna używał już ramienia robota i implantu mózgowego (inne firmy) do picia piwa.

Pong to klasyk jeśli chodzi o tworzenie interfejsów mózg-maszyna – w 2006 roku Matthew Nagle dokonał podobnego wyczynu, trenując przez cztery dni.

Elon Musk mocno wierzy, że Neuralink będzie wynalazkiem, który pomoże osobom sparaliżowanym. Dzięki Neuralinkowi będę mogli chociażby korzystać z komputerów czy telefonów.

Czytaj też: Kosmiczny internet Starlinka jest już dostępny w Polsce. Cena również jak z kosmosu

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Hype