Nauka

Naukowcy oszacowali, kiedy na Ziemi skończy się tlen. Ile czasu nam zostało?

-

3 min czytania

Bez tlenu ludzkość nie ma racji bytu. Naukowcy oszacowali, na jak długo starczy nam jeszcze życiodajnego pierwiastka.

Wszyscy wiemy, że Ziemia ma swoją datę ważności i wiecznie trwać nie będzie. Za około pięć miliardów lat Słońce rozszerzy się i pochłonie nasz rodzimy świat. Okazuje się jednak, że życie na Ziemi może mieć znacznie wcześniejszy punkt końcowy. Nowe badanie wykazało, że za około miliard lat atmosfera gwałtownie utraci większość tlenu. Odkrycie może mieć ważne konsekwencje dla poszukiwań życia na innych planetach.

Atmosfera bogata w tlen jest jedną z definiujących cech Ziemi. Gaz, który jest nam niezbędny do życia stanowi około 20 procent powietrza. Ta wartość to oczywiście dobra wiadomość dla ludzi i zwierząt nazywających tę planetę domem. Tlen mamy między innymi dzięki roślinom, którym możemy być za to dozgonnie wdzięczni. Jednak nawet przy ich pomocy, nie będzie on wiecznie obecny w atmosferze.

Jak długo może przetrwać atmosfera bogata w tlen?

W ramach nowego badania naukowcy z Georgia Tech i Toho University postanowili zbadać długoterminową stabilność ziemskiego tlenu atmosferycznego. Zespół przeprowadził symulacje systemów Ziemi, w tym jej klimatu, procesów biologicznych i geologicznych, a nawet jasności Słońca, i zaobserwował, jak zmienia się poziom tlenu podczas transportu między powietrzem, wodą i skałą. Poprzednie badania symulowały niektóre z tych systemów. Najnowsze modele były bardziej złożone. Naukowcy odkryli, że natleniona atmosfera Ziemi najprawdopodobniej przetrwa kolejny miliard lat. Zespół twierdzi, że za około 1,1 miliarda lat od teraz poziom tlenu prawdopodobnie spadnie do zaledwie jednego procenta obecnego poziomu atmosferycznego. Zgodnie z modelami, główną przyczyną tego odtlenienia będzie Słońce. Przewiduje się, że wraz ze starzeniem się nasza gwiazda macierzysta rozjaśni się i nagrzeje, co spowoduje wzrost temperatury powierzchni Ziemi i rozbicie dwutlenku węgla w atmosferze. Te dwa czynniki zabiją życie roślinne, pozbawiając planetę głównego źródła tlenu.

Wpływ odkrycia na dalsze badania

Ziemia nie zawsze była tak przyjemnym miejscem do życia. Zaczęło się około 2,4 miliarda lat temu, kiedy fotosyntetyzujące drobnoustroje, a później rośliny, zaczęły wypompowywać duże ilości tlenu. Dopiero to utorowało drogę do powstania życia wielokomórkowego.

Chociaż może się wydawać, że opisywane odkrycie nie ma bezpośredniego wpływu na nas – bo i tak ludzie dokonają samozagłady w przeciągu miliarda lat – komplikuje to poszukiwanie oznak obcego życia. Ponieważ tlen jest tak nierozerwalnie związany z życiem na Ziemi, astronomowie od dawna uważali go za przydatną sygnaturę do poszukiwania w atmosferach egzoplanet, gdzie może wskazywać na istnienie życia pozaziemskiego.

Teraz staje się coraz bardziej jasne, że nie wystarczy szukać światów, które znajdują się we właściwym miejscu w przestrzeni, aby nadawały się do zamieszkania. Kluczowy będzie również właściwy czas. Zespół obliczył, że tlen może być wykrywalny w atmosferze tylko przez około 20 do 30 procent całkowitego czasu życia planety.

Oczywiście nadal warto go szukać, ale zespół sugeruje, że istnieją inne potencjalne biosygnatury, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jedną z nich może być bogata w metan, organiczna mgła, która według przewidywań będzie wisieć w powietrzu odległej Ziemi, po utlenianiu.

Co najbardziej intrygujące, opis ten brzmi bardzo podobnie do atmosfery współczesnego Tytana.

Czytaj też: Czarne dziury zachowują się tak jak przewidział Hawking. Czy jest się czego bać?

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka