NaukaTech

Najgłębsza dziura przeraziła naukowców. Co odkryto, że odwiert wstrzymano

2 min czytania

Podczas zimnej wojny było kilka dosyć znanych wyścigów. Najpopularniejsze to wyścig kosmiczny i zbrojeń, ale czy wiesz, że był wyścig w tym, kto wywierci najgłębszą dziurę?

Może i Rosjanie przegrali wyścig w kosmos, bo to Amerykanie jako pierwsi postawili człowieka na księżycu, ale za to dokopali się najgłębiej. W latach 60. rozpoczął się projekt przewiercenia przez płaszcz ziemski. Miejsce, na którym my żyjemy, czyli skorupa ma grubość raptem 25 km. Pod nią znajduje się wspomniany płaszcz, który stanowi około 40 procent całej kuli ziemskiej.

Znowu w wyścigu wiercenia mieliśmy dwóch głównych zawodników, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Ci pierwsi przestali dosyć szybko wiercić, bo już w 1966, kiedy to senat wstrzymał fundusze. Rosjanie mieli więcej zacięcia, bo wiercili przez prawie trzydzieści lat.

SG-3 Superodwiert Kolski, bo taką nazwę nosi projekt, zapoczątkowany 24 maja 1970 roku przez wiele lat był najgłębszą dziurą w ziemi. W 2005 roku przerwano projekt z dwóch powodów. Po pierwsze – skończyły się fundusze. Po drugie naukowcy napotkali coś, czego nie przewidzieli. Mianowicie temperatura na głębokości 12 262 metrów była prawie dwukrotnie wyższa niż zakładano. Wynosiła ona 190 stopni Celsjusza zamiast 100.

Wiercenie w takich warunkach przypominało wiercenie w garnku z zupą i nie dało się go kontynuować. Niestety cały eksperyment zakończył się przed planowanym osiągnięciem głębokości 15 000 metrów.

W internecie można spotkać wiele zdjęć odwiertu i informacji, że przerwano wiercenie ze względu na znalezione mikroorganizmy w głębi odwiertu, jednak prawda jest bardziej trywialna. Po prostu było tam za gorąco i skończyły się fundusze. Prawdą natomiast jest, że przewiercono się przez skały i osady mające nawet 2 miliardy lat.

Teraz Superodwiert Kolski nie jest najgłębszym miejscem na ziemi. Został wyprzedzony przez firmy zajmujące się wydobyciem surowców naturalnych. W 2008 roku na polu naftowym Al Shaheen w Katarze wywiercono otwór na  12 289 m, a w 2011 wwiert Sachalin-I Odoptu OP-11 przejął palmę pierwszeństwa, osiągając głębokość 12 345 metrów.

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka