GamingListaOd redakcji

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

-

7 min czytania

Nadeszła Wielkanoc. Tym samym zapraszam was na naszą tematyczną topkę najlepszych gier z motywem zmartwychwstania.

Plan na tę topkę był na początku troszeczkę inny. Miała ona też dotyczyć motywu mesjasza jednak, jak można bardzo łatwo zauważyć przy bliższym zgłębieniu tematu, tak naprawdę w praktycznie każdej grze, w której w jakikolwiek sposób ratujemy świat, jesteśmy dla tego uniwersum mesjaszem i zbawcą. Czasem w bardziej bezpośredni sposób, innym razem w mniej – motyw ten przewija się w setkach tytułów.

Produkcji ze zmartwychwstaniem jako konkretnym wydarzeniem też jest całkiem sporo. I niekoniecznie musi dotyczyć tylko bohatera. Powracający antagonista, głównie zadanie polegające na ożywieniu najbliższych dla protagonisty osób czy nawet element zakończenia – tak, jak w literaturze i filmach, pomysłów na realizację jest wiele.

Cała topka to moja prywatna opinia, liczę więc i na wasze propozycje w komentarzach.

Monkey Island (seria)

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Double Fine

Jeden z najdłuższych gagów w historii gier komputerowych. Główny antagonista serii, pirat Le Chuck, ginie w każdej odsłonie tylko po to, aby powrócić w następnej już na początku gry. Jednym z najważniejszych elementów żartu jest fakt, że za każdym razem wraca troszkę inny, dodając przy tym kolejny człon do jego imienia, co prowadzi do takich absurdów jak Duch Demon Zombie Pirat Le Chuck.

Castlevania (seria)

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Konami

W całej serii, poza spinoffami z serii Lords of Shadow, naszym głównym przeciwnikiem jest nie kto inny, jak najsłynniejszy wampir w historii, Dracula. Za każdym razem zabijamy go na stałe i za każdym razem znajduje on sposób na powrót ze świata zmarłych.

Command & Conquer (seria)

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Westwood Studios

Główny antagonista serii Command & Conquer i jedna z najbardziej tajemniczych postaci w historii gier, Kane, oberwał z orbitalnego działa jonowego, miał przebite serce i wiele innych. Za każdym razem jednak powraca w jakiś niewytłumaczalny sposób, czasem z połową twarzy, innym razem jako podłączony do maszynerii korpus. Wśród graczy krąży teoria, insynuowana zresztą przez twórców wiele razy, że Kane żyje od setek, jak nie tysięcy lat, i wiele razy powracał do życia.

Chrono Trigger

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Square Enix

Chrono Trigger przez wielu graczy na zachodzie uznawane jest za najlepszą grę RPG w historii. Można się z tym kłócić, ale faktem jest, że jest to jedna z pierwszych gier, która oferowała liczne wybory, ich konsekwencje i wiele różnych zakończeń całej fabuły. Z jednym takim wyborem wiązała się śmierć głównego bohatera, która zszokowała graczy brakiem zakończenia gry napisem Game Over. Mogliśmy zająć dość sporym zadaniem, którego celem było wskrzeszenie głównego bohatera, albo próbować przejść grę bez niego. Cała produkcja studia Square (dzisiaj Square Enix) dostosowywała wtedy wszystkie dialogi i zakończenie do tego, co wybraliśmy.

Gry z serii Souls, Bloodborne i Sekiro

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by From Software

Zmartwychwstanie to nie tylko ważny element fabuły prawie wszystkich gier studia From Software, ale i jedna z najważniejszych mechanik. Produkcje te charakteryzują się arcytrudnym poziomem i ogrywanie ich graniczy czasami wręcz z masochizmem. Po naszej śmierci pozostaje po nas plama krwi z całym naszym zdobytym i niewydanym na statystyki doświadczeniem. Jeśli ponownie zginiemy, przedzierając się przez również zmartwychwstałych przeciwników, to wszystko przepada.

Destiny 1 i 2

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Bungie

Wiem, że to co teraz przeczytacie, może zabrzmieć bardzo niezrozumiale, ale aby wszystko wam wyjaśnić, musiałbym napisać kilka tysięcy znaków. W dość sporym skrócie – historia rozpoczyna się od wskrzeszenia naszej postaci przez Ducha, cybernetyczną istotę z własną świadomością, która niesie w sobie Światło, tajemniczą moc Podróżnika, przybysza z innej galaktyki, który chroni ludzkość i jej pomaga. Praktycznie każdy Strażnik, pełniący straż w obronie resztek naszej cywilizacji, jest osobą z zamierzchłych czasów i wskrzeszoną przez ich własne Duchy. Cały ten wątek jest uzasadnieniem mechaniki odradzania sie po każdej śmierci.

The Dig

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Lucasarts

Klasyczna przygodówka science fiction studia Lucasarts, stworzona przy bliskiej współpracy ze Stevenem Spielbergiem i pisarzem Alanem Deanem Fosterem, opowiada o odkryciu przez trójkę astronautów pozostałości po antycznej i bardzo zaawansowanej cywilizacji pozaziemskiej. Posiadali oni technologię wskrzeszania żywych istot, nawet martwych bardzo długo, za pomocą specjalnych kryształów. Jest jeden z kluczowych wątków całej opowieści.

Planescape: Torment 

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Bioware

Jedna z najlepszych fabuł w historii gier opowiada o Bezimiennym, człowieku posiadającym moc zmartwychwstania. Jest to bardziej klątwa, niż błogosławieństwo, dlatego głównym zadaniem bohatera jest jej zakończenie i spokojne odejście w niepamięć. A przynajmniej takie było moje zakończenie. Jest ich znacznie więcej.

Jade Empire

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Bioware

Jedna z najbardziej niedocenionych i oryginalnych gier w historii rpg-ów, Jade Empire, ma cały rozdział poświęcony zmartwychwstaniu. Dotyczy naszego bohatera, którego dusza, na modłę Tybetańskiej Księgi Umarłych, odbywa podróż przez zaświaty. Całość kończy się powrotem protagonisty do świata żywych.

Mass Effect 2

Najlepsze gry z motywem zmartwychwstania

fot by Bioware

Mass Effect 2 rozpoczyna się jednym z najbardziej zaskakujących momentów, jaki kiedykolwiek doświadczyliśmy w grach. Nasz bohater (grałem zawsze męskim odpowiednikiem Sheparda, stąd taka forma) ginie, poświęcając się aby uratować załogę swojego statku. Jest jedyną nadzieją galaktyki więc, po ponad roku usilnych starań, jego ciało zostaje odnalezione przez firmę Cerberus. Shepard staje się w tym momencie głównym elementem Projektu Łazarz, który, za pomocą cyberwszczepów i innej tajemniczej technologii, prowadzi do jego wskrzeszenia. To od naszych późniejszych wyborów zależy jak bardzo to całe wydarzenie wpływa na naszego protagonistę.

czytaj też: Sprawdźcie pierwszy trailer “Kosmicznego Meczu 2”!

Szymon Czaja
Gracz od czasów Amigi 500 i Desert Strike. Pasjonat Gwiezdnych Wojen i wszystkiego co science fiction - od kampowego pulpu w stylu ''Morderczych pomidorów z Marsa'' do hard science fiction. Nie pogardzi też dobrym i mrocznym fantasy. Warhammer 40000 to, według niego, najlepszy world building w historii gier. Nie lubi używać liczb ani gwiazdek do oceniania rzeczy. Wyznawca mantry ''for gamers by gamers'', nie napisze recenzji, póki nie skończy gry i powie wprost, jak mu się coś nie podoba. Dalej czeka na ekranizację Thorgala i Szninkla i porządną wersję legend arturiańskich, żeby chociaż na chwilę mógł zapomnieć o Excaliburze, którego widział setki razy.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming