LifestyleLudzie

Wiemy, jakie jest najbardziej przyjazne miasto na świecie

-

2 min czytania

Z rocznym opóźnieniem opublikowano wyniki badania Economist Intelligence Unit (EIU). Oceniono 140 miast pod kątem czynników, takich jak stabilność, infrastruktura, edukacja i dostęp do opieki zdrowotnej. Które z miast okazało się najbardziej przyjazne?

Economist Intelligence Unit (EIU) to coroczne badanie, które ma na celu wskazać między innymi najbardziej przyjazne miasto do życia oraz to, w którym żyje się najciężej. Ze względu na pandemię zeszłoroczne badanie nie zostało przeprowadzone, jednak okazała się ona decydującym czynnikiem w wynikach, które właśnie opublikowano. W praktyce oznacza to, że pozycje miast europejskich znacznie spadły, podczas gdy w rankingu wzrosły te znajdujące się w Australii, Japonii i Nowej Zelandii. Wszystkie te wyspiarskie kraje szybko zareagowały na epidemię koronawirusa i były w stanie zminimalizować przypadki i złagodzić ograniczenia. Tymczasem kraje Unii Europejskiej bardzo powoli wprowadzały szczepionki, przez co wiele państw członkowskich nałożyło ostre blokady na mieszkańców, co negatywnie wpłynęło na ich wyniki w tegorocznym badaniu.

Na szczycie listy znalazło się Auckland. Za nim Osaka w Japonii, Adelaide w Australii, Wellington w Nowej Zelandii i stolica Japonii Tokio. Żadne miasta w Polsce nie znalazły się w pierwszej dziesiątce (a liczba zaskoczonych tym osób wyniosła 0).

Auckland wspięło się na szczyt rankingu dzięki udanemu podejściu do powstrzymania pandemii Covid-19. Pozwoliło to społeczeństwu pozostać otwartym, a miasto uzyskało mocne punkty. Miasta w Europie wypadły szczególnie słabo w tegorocznej edycji. Osiem z dziesięciu największych spadków w rankingu to właśnie miasta europejskie.

Podało EIU.

Przykładowo Wiedeń spadł z pierwszego miejsca na 12. Stolica Austrii prowadziła w rankingu przez kilka lat, zwykle w towarzystwie Melbourne na szczycie listy. Jednak najbardziej dramatyczny spadek odnotował Hamburg w północnych Niemczech – spadł z 34 miejsca na 47. Tendencja ta była motywowana prawdopodobnie obciążeniem szpitali. W badaniu stwierdzono, że obostrzenia i ograniczenia w przemieszczaniu się również zmniejszyły ogólną jakość życia.

Chociaż górna część listy zaliczyła sporą roszadę, to badanie wykazało, że na jej drugim końcu nie nastąpiły większe zmiany. Damaszek pozostaje miastem, w którym życie jest najtrudniejsze. Głównie z powodu trwającej w Syrii wojny domowej.

Czytaj też: Tatrzańscy patoturyści dostają mandaty na podstawie udostępnianych przez nich zdjęć

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle