Kultura

Murale LGBTQIA+ od Netflixa pokolorowały całą Polskę

-

2 min czytania

W całej Polsce pojawiły się murale od Netfliksa, które głoszą, że Nie da się zapisać pełnej historii bez LGBTQIA+. Tęczowe grafiki mają związek z obchodzonym właśnie na całym świecie “Pride Month”.

W niedzielę internet obiegły zdjęcia tęczowych murali, które pojawiły się w trakcie weekendu w największych polskich miastach. Grafiki promują przy okazji serial Sex Education z Gillian Anderson w jednej z głównych ról. Produkcja opowiada o nastolatkach, którzy odkrywają swoją seksualność. Nie brak w nim rozmów na temat orientacji seksualnej oraz wątków, które traktują ten temat jako coś głębszego, niż tylko wtrącenie do fabuły. W Polsce nadal temat orientacji seksualnej jest niestety czymś, co bardziej ludzi dzieli, niż łączy. Murale można podziwiać między innymi w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Grupa licealistów próbuje odkryć siebie i to, czego tak naprawdę pragną.

Głosi hasło na reklamie, a każda litera l, g, b, t, q i a jest oznaczona jednym z kolorów tęczy.

mural lgbt netflix

Mural Netfliksa w Poznaniu. (fot. Arek Kluk)

Nie jest to pierwsza tego typu akcja, którą zainicjował Netflix w Polsce. Firma chętnie dołącza do inicjatyw związanych z ruchem LGBTQIA+. Także tym razem postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do świętowanego właśnie na całym świecie Miesiąca Dumy. W 2018 roku na tym samym budynku w Poznaniu przy ulicy Dąbrowskiego, na którym można podziwiać obecny mural, pojawiła się Alex Vause z serialu Orange Is The New Black, która była w nim lesbijką.

Oprócz angażowania się w tego typu akcje, na platformie znajdziemy szeroki wybór produkcji oryginalnych Netfliksa, które poruszają temat nietolerancji. Choć polski oddział firmy zaliczył wpadkę z dubbingiem (która dosłownie zmieniała orientację seksualną głównej bohaterki) do animacji The Mitchells vs Machines, o której pisaliśmy tutaj, to po naszym artykule szybko się zreflektowali i poprawili swój błąd. W tej chwili wydaje się jednak, że znowu śmiało kroczą w tęczowym kierunku. I super!

Czytaj też: Od singli Elvisa po hity Lil Nas X – muzyka nigdy nie będzie taka sama dzięki sieci cz.2

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Kultura