EkologiaFood

Francuscy studenci stworzyli hodowle grzybów w podziemiach Paryża. Czy to przyszłość zdrowej żywności?

-

2 min czytania

Mroczne i opuszczone podziemia parkingów są wykorzystywane w niecodzienny sposób. Chodzi o hodowlę grzybów.

Paryż jest jednym z największych miast Europy. Ten, który znamy dziś, pod względem architektonicznym, to dzieło barona Haussmana. To on podjął się modernizacji miasta na bardziej współczesne, zmieniając około 60 procent starych średniowiecznych budynków i ulic, tworząc charakterystyczną zabudowę z szerokimi bulwarami i placami gwiaździstymi.

Nie klasyczna architektura jest jednak tutaj najważniejsza, tylko współczesne opuszczone parkingi podziemne. W latach 60 i  70 powstawały w mieście bardzo duże ilości bloków mieszkalnych. Każdy z nich budowany był z dużym parkingiem podziemnym, który zaspokoiłby potrzeby mieszkańców posiadających auta. Problem w tym, że obecnie, posiadanie auta w tak dużym mieście, jak Paryż, jest kłopotliwe. Ostatnimi czasy miejsca te świecą pustkami.

Pierwszą przemianę parkingów zapoczątkował w 2010 roku mer Paryża Anne Hidalgo. To z jej inicjatywy rozpoczął się projekt “Wymyśl Paryż na nowo – Podziemne sekrety miasta”. Celem projektu było zebranie projektantów i architektów, aby przekształciły one podziemne parcele w przestrzenie kulturalne, gastronomiczne i inne projekty obywatelskie.

Teraz firma Cycloponics, stworzona przez studentów, wykorzystała trzy z tych parkingów, aby założyć tam hodowle grzybów. Wpasowuje się to w projekt rewitalizacji niewykorzystanych przestrzeni w mieście, które władze wspomagają.

Od teraz lokalnie produkowane grzyby dostarczane są do sklepów ze zdrową żywnością na terenie Paryża. Na miejscu hodowane są Shitake, Boczniaki, pieczarki, a także zielenina microgreens jak na przykład brokuły. Te miejsca nazywane przez właścicieli “Jaskinią” cieszą się popularnością wśród klientów, którzy chcą kupować lokalnie. Z jednej hodowli uzyskuje się pomiędzy 100-200 kg grzybów tygodniowo.

Fot. Cycloponics/ hodowla grzybów

Fot. Cycloponics/ hodowla grzybów

To nie jest pierwszy tego typu projekt stworzony przez firmę. Zaadaptowali oni też niemiecki bunkier w Strassburgu z 1878 roku, a najnowszy projekt znajduje się w Bordeaux. Ciekawe czy takie farmy przyjęłyby się u nas?

Czytaj też: Tęsknisz za swoim ulubionym barem? Ta strona pozwoli Ci choć na chwilę wrócić do normalności

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ekologia