LudzieMood

Młodzi ludzie nigdy nie byli tak bardzo nieszczęśliwi. Wszystko dzięki pandemii

-

2 min czytania

Badania pokazują, że młode osoby nie radzą sobie z pandemią i mają coraz większe problemy ze swoim zdrowiem psychicznym.

O tym, że lockdown ma na nas negatywny wpływ, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Według badań w ciągu najbliższych miesięcy ilość osób w naszym kraju, które korzystają ze wsparcia psychiatrycznego wzrośnie o 33%.

Z jednej strony to dobrze – Polacy coraz mniej wstydzą się walki o swoje zdrowie. Z drugiej – jest nam coraz gorzej i nie dajemy sobie rady bez specjalistów.

W Wielkiej Brytanii organizacja Prince’s Trust od 12 lat robi badania, w których sprawdza poziom zadowolenia z życia osób między 16 a 25 rokiem życia. Tegoroczne wyniki są najgorsze w historii.

Według ankiety, którą wykonali brytyjscy naukowcy, aż połowa przepytanych przyznała, że ich zdrowie psychiczne jest w gorszym stanie niż przed pandemią. 56% osób odczuwa strach odnośnie swojej przyszłości, a 68% młodych ma poczucie, że traci swoją młodość.

Młodzi nie radzą sobie z pandemią

Przerażający jest fakt, że ponad 25% badanych twierdzi, że nie radzi sobie ze swoim życiem w trakcie pandemii.

Jonathan Townsend z Prince’s Trust wyjawił, że młode osoby martwią się swoją przyszłością i tym, jak pandemia wpłynie na ich perspektywy rozwoju, zatrudnienia i ogólnego dobrobytu.

Oczywiście te problemy nie wynikają jedynie z lockdownu i koronawirusa. Składają się na nie sytuacja polityczna w wielu krajach, zmiany klimatyczne i ogólne poczucie, że przyszłość nie wygląda wcale różowo.

W Polsce 39% osób między 19 a 29 rokiem życia przyznało, że odczuwa przewlekłe zmęczenie, jest osłabiona, ma problemy z koncentracją i z ciągłą sennością. 44 procent czuje się osamotnione i tyle samo musi radzić sobie ze stanami depresyjnymi.

W Polsce od lat mamy problem ze wsparciem psychologicznym dla młodych. Ostatnie miesiące na pewno nam w tym nie pomogą. Pandemia nie tylko nas dołuje, ale również utrudnia nam możliwość odnalezienia wsparcia.

Pytanie więc – kiedy polski rząd coś z tym zrobi? Bo niedługo może być za późno. I ta generacja będzie musiał przez następne dekady walczyć o swoje zdrowie.

Czytaj też: Psychoterapia wspomagana ketaminą jest dostępna w Czechach!

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Ludzie