Kryptowaluty

Memowa gorączka złota. Memiarskie klasyki są sprzedawane jako NFT za tysiące dolarów

-

5 min czytania

Niegdyś bycie głównym bohaterem światowej sławy mema nie przynosiło żadnych zysków. Wszystko się zmieniło, kiedy zaczęto je sprzedawać jako NFT.

Ich twarze zna cały świat. Są bardziej znani niż niejeden celebryta, a mimo to nie zarobili na tym ani grosza. Mowa oczywiście o głównych bohaterów memów. Choć niektóre z nich już dawno można uznać za wymarłe, to nadal pozostają w naszej pamięci i powodują lekki, nostalgiczny uśmieszek.

Weźmy na przykład taką Zoe Roth. Jej drobna twarz uśmiechającą się nieco złowieszczo do kamery, podczas gdy strażacy pracują, aby uratować płonący dom za jej plecami, od lat krąży po internecie. Zdjęcie zostało zrobione w 2005 roku w pobliżu planowanego i kontrolowanego pożaru. Z czasem stało się kultowym memem znanym jako „Disaster Girl”. Teraz, 16 lat po zrobieniu zdjęcia, “Disaster Girl”, która dziś ma 21 lat, zarobiła na nim 430 000 $. Jej wizerunek został bowiem sprzedany jako obraz NFT.

Disaster Girl

Zdjęcie znane jako “Disaster Girl”

Czym jest NFT?

NFT oznacza nic innego, jak „non-fungible token” – czyli po prostu niewymienialny token. Zakup takiej jednostki danych jest unikatowy i posiada zaszyfrowany podpis artysty. Tym samym funkcjonuje on jako obiekt kolekcjonerski i niemożliwe jest jego dalsze kopiowanie. Nie oznacza to oczywiście, że zdjęcia, czy reprodukcje prac nie będą udostępniane w Internecie. W szczególności, jeśli idzie o zdjęcia wykorzystywane do tworzenia memów, bo przecież te polegają głównie na ich udostępnianiu w sieci.

NFT działają jak rodzaj certyfikatu autentyczności. Zamiast kartki papieru potwierdzającą autentyczność dzieła, NFT jest ciągiem unikatowych znaków. Są one podłączone do łańcucha blokowego – grupy komputerów, które działają jak cyfrowa księga, której żaden komputer nie może zmienić. Ta sama koncepcja dotyczy kryptowalut, takich jak bitcoin, ale podczas gdy bitcoiny są zasadniczo takie same, NFT są niezamienialne lub unikalne.

Memowa gorączka złota

Ostatnimi czasy obserwujemy bardzo wysokie zainteresowanie zarówno kupnem, jak i sprzedażą oryginalnych fotografii, które zostały użyte do viralowych memów. Eksperci są zdania, że od początku roku memy przeżywają swoistą „gorączkę złota” NFT.

To było naprawdę fascynujące patrzeć, jak dochodzi do tej gorączki złota. Jeśli idzie o bycie memem, to bardzo trudno jest na tym zarabiać. Rozmawialiśmy z wieloma ludźmi, którzy zostali memami i mieli dużo trudności z zarabianiem pieniędzy na swoich kreacjach.

Powiedział Don Caldwell, redaktor naczelny strony internetowej Know Your Meme, zajmującej się katalogowaniem i badaniem memów.

Wyżej wspomniana Roth jest tylko częścią wyjątkowego klubu ludzi, którzy przez przypadek stali się popularni i zdobyli ogromną cyfrową sławę. Choć ich twarze znają niemal wszyscy, jako sposób na przekazywanie reakcji lub emocji, to są względnie anonimowi, pomimo ich sławy. Zwykły internauta prawdopodobnie nie zna przecież imienia Roth ani tego, że to właśnie ona jest słynną “Disaster Girl”. Ten niezwykły rodzaj sławy zwykle nie przynosił korzyści finansowych swoim “właścicielom”, dopóki świat nie oszalał na punkcie NFT w ostatnich miesiącach. Gdy NFT weszły do ​​głównego nurtu – z artystami, ligami sportowymi, celebrytami i wieloma innymi osobami wskakującymi na rynek – twórcy memów postanowili włączyć się do akcji.

Bohaterowie tradycyjnych memów internetowych, takich jak „Bad Luck Brian”, którego prawdziwe nazwisko brzmi Kyle Craven, „Overly Attached Girlfriend”, której prawdziwe imię to Laina Morris, czy też „Success Kid”, czyli Sam Griner – dzięki NFT zarobili na swoich słynnych zdjęciach niemałe pieniądze.

Ile można zarobić na NFT ze swoją twarzą?

Roth sprzedała swój obraz jako NFT za 180 eteru – kryptowalutę zapisaną na blockchain Ethereum i równą około 2200$ za sztukę. Na początku kwietnia Morris sprzedała swojego mema „Overly Attached Girlfriend” za około 411 000 dolarów.

W marcu z kolei Craven sprzedał „Bad Luck Brian” za około 36 000 dolarów. Znany i lubiany na całym świecie filmik “David after Dentist” będzie do kupienia jako NFT już niebawem. Niedawno swoją tożsamość ujawnił również “Really High Guy” w Polsce znany jako Zjarany Zbyszek. Również on zapowiedział sprzedaż swojego wizerunku jako NFT.

Really High Guy

Really High Guy aka Zjarany Zbyszek

Chociaż mnóstwo godnych uwagi memów zostało już sprzedanych jako NFT, obrazem który prawdopodobnie zapoczątkowała gorączkę złota, był pikseolowy„Nyan Cat”. Twórca grafiki kota z ciałem biegnącym naprzód tęczowego szlaku został sprzedany za 580 000$.

Jak widać, biznes się kręci i to całkiem nieźle. W Polsce niestety najsłynniejszymi postaciami memowymi są politycy, a tym może lepiej już więcej nie dokładać do portfeli.

Czytaj też: Carol Baskin wypuszcza swoją kryptowalutę $CAT

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Kryptowaluty