MuzykaNews

Mata pierwszym polskim artystą na liście Billboard 200

-

2 min czytania

Mata ze swoim utworem Kiss cam (podryw roku) trafił na światowej sławy listę muzycznych przebojów Billboard 200. Tym samym stał się pierwszym w historii listy Polakiem, a Kiss cam pierwszym polskojęzycznym utworem.

Mata, a właściwie Michał Matczak zasłynął w ubiegłym roku szeroko komentowanym w przez wszystkie środowiska kontrowersyjnym utworem Patointeligencja. Od tamtej pory kariera artysty nabrała zawrotnego tempa. Jednak chyba nikt się nie spodziewał, że zaledwie dwudziestoletni raper, który swoje skrzydła rozwija pod opieką wytwórni SBM Label, odniesie tak wielki sukces. Wydawane przez niego utwory jeden po drugim stają się hitami.

Nie jestem dzieciakiem z bloków, tylko szczylem z klasy średniej, wychowanym na strzeżonym osiedlu, który zajawił się rapem przez “Jesteś Bogiem”. Na początku miałem zresztą bana na ten film, bo tam przeklinali, a ja byłem wychowywany pod kloszem, więc obejrzałem go dopiero w gimnazjum. Moja przygoda z polskim rapem zaczęła się więc od Paktofoniki, ale wcześniej był też Eminem i 2Pac. Ludzie z mojego środowiska, z bananowych szkół, nie słuchali jednak takiej muzyki.

Powiedział o sobie Matczak w rozmowie z Newonce.

Choć Mata w Kiss cam śpiewa: “Nie wiedziałem, jak powiedzieć to w twarz Ci. Dlatego piszę ten track i każde przekleństwo wy… Bo chcę, żeby leciało se w każdej radiostacji, to, że kocham Cię mała i że dla Ciebie śpiewam lalalala.” to raczej nie spodziewał się, że utwór ten faktycznie będzie leciał w każdej radiostacji, nie tylko w tych z naszego podwórka. A na to się zapowiada, bo pojawienie się na liście Billboard 200 z pewnością da mu przepustkę do szerokiego grona słuchaczy na świecie.

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny wielki sukces tego utworu. Singiel pobił również polski rekord najczęściej słuchanej piosenki w ciągu doby w serwisie Spotify. Odtworzono go aż 700 tys. razy, dzięki czemu pobił ustanowiony również przez Mate rekord utworu Patokreacja (ten miał z kolei nieco ponad 600 tys. odsłuchań).

 

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Muzyka