KulturaNewsWydarzenia

“Maszyna Czasu” stanęła przy Muzeum Współczesnym we Wrocławiu

-

2 min czytania

Przy wrocławskim Muzeum Współczesnym stanęła wczoraj “Maszyna Czasu”. Niecodzienna instalacja może być dla przechodniów pretekstem do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad przemijaniem.

Od wczoraj na wrocławskim placu Strzegomskim możemy podziwiać dziwną instalację, która nie do końca wiadomo, do czego służy. Zamknięta w klatce bryła lodu oraz wiszący obok niej kamień na pierwszy rzut oka nie przywodzą raczej żadnych skojarzeń związanych ze sztuką. Obiekt nie stanął tam oczywiście przez przypadek. Maszyna Czasu, bo tak nazywa się ów przedmiot, powstała w ramach cyklu “Pomniki Czasu”. Autorem jest Tomasz Domański, który tworzy pomniki niestrudzenie od ponad 20 lat. Co ciekawe, nie jest wiadomo, jak długo będzie można podziwiać Maszynę, ponieważ jako datę zakończenia wystawy podano “moment osiągnięcia przeciwwagi”. Nadaje to całemu wydarzeniu nieco tajemniczego wydźwięku, o którym decydują czas i natura.

Dlaczego warto się zatrzymać przy Maszynie Czasu?

Najlepiej przekonuje chyba do tego sam jej twórca.

Ponad ćwierć wieku temu podjąłem heroiczną próbę wizualizacji czasu i przedstawienia go w formie plastycznego komunikatu. Lód idealnie reprezentuje naturę przemijania, a jego kondycja w metaforycznym ujęciu jest niezmiernie bliska naszej, ludzkiej kondycji. W przypadku Pomników Czasu mamy do czynienia z dużą kompresją egzystencji lodowej bryły w stosunku do czasu, jakim dysponuje człowiek. Dzięki plastycznemu umocowaniu stwarzam artystyczny incydent, czyli sprzyjające warunki do umownej obserwacji czasu. W trakcie akcji poddawani jesteśmy próbie akceptacji nieuchronności zdarzeń, w której wszyscy uczestniczymy.

Powiedział Tomasz Domański.

W związku z sygnałami o bardzo dużym zainteresowaniu instalacją oraz koniecznością zachowania dystansu społecznego Maszyna Czasu została objęta 24 godzinnym monitoringiem. W niedługim czasie na stronie MWW Muzeum Współczesne Wrocław dostępny będzie live streaming.

Organizatorami wystawy jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Współczesne Wrocław oraz Gmina Wrocław.

Czytaj też: Truth to Power – dokument o wokaliście System of a Down i rewolucji ormiańskiej

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Kultura