LifestyleNews

Mandat i wydalenie z komunikacji miejskiej za jazdę bez maseczki? Być może już niebawem

-

2 min czytania

Nie lubisz zakładać maseczki w komunikacji miejskiej? Mamy dla Ciebie złą informację.

W nowej rzeczywistości, którą zgotował nam COVID-19 jesteśmy zmuszeni do wielu niewygodnych czynności. Jedną z nich jest noszenie maseczek. No bo szczerze sobie powiedzmy – komu jest w tym wygodnie? Niezależnie jednak od tego, czy ktoś to lubi, czy nie, zapobiega to w pewnym stopniu rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa. I dla dobra swojego i innych powinniśmy je w miejscach zatłoczonych nosić. Dla tych, którym jest to nie w smak i buntowniczo unikają noszenia maski, mamy złą wiadomość. Posłowie właśnie przygotowali nowelizację, która miałaby pozwolić przewoźnikom nakładać mandaty za brak maseczek. Według proponowanych przepisów kierowcy autobusów i tramwajów będą mogli też zatrzymać niestosującego się do przepisów pasażera i przekazać go policji lub usunąć z pojazdu. Projekt czeka na pierwsze czytanie w Komisji Infrastruktury.

Jakie będą kary za brak maseczki?

Projekt powstał, aby przewoźnicy mieli szansę lepiej poradzić sobie z pasażerami, którzy nie chcą zakrywać ust i nosa w środkach komunikacji zbiorowej. W ustawie Prawo przewozowe miałby pojawić się nowy podpunkt. Dzięki niemu firmy przewozowe miałyby możliwość nakładania opłat dodatkowych na pasażerów niedopełniających obowiązku lub po prostu usuwania ich z pojazdu. O wysokości opłat dodatkowych zdecyduje oddzielne rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury. Oczywiście, jeśli nowelizacja w ogóle wejdzie w życie. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w przypadku gminnego, powiatowego i wojewódzkiego regularnego przewozu osób sposób ustalania wysokości opłaty dodatkowej pobieranej we wspomnianym przypadku określą odpowiednio rada gminy, rada powiatu albo sejmik województwa, a w m. st. Warszawie – Rada m. st. Warszawy.

Wyjątkiem od reguły miałyby być dzieci do ukończenia piątego roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudności w samodzielnym zakryciu, lub odkryciu ust lub nosa.

Czytaj też: W Warszawie ruszy darmowa linia autobusowa, która zawiezie mieszkańców prosto na szczepionkę

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle