Kultura

Magnus Carlsen kliknął zły guzik i poddał partię w turnieju z pulą nagród o wartości 0,5 miliona euro

-

2 min czytania

Jeden z najlepszych szachistów w historii tego sportu być może i jest geniuszem jeśli chodzi o otwarcia i końcówki pionowe. Jednak jego geniusz nie przewidział, że warto kupić dobrą myszkę do turnieju online.

Wyobrażacie sobie spędzić kilka dekad swojego życia, analizując dziesiątki tysięcy partii, myśląc o milionie różnych ruchów, aby w trakcie jednego ze spotkań nacisnąć zły guzik i być może stracić szansę na wygranie 500 tysięcy euro?

W trakcie niedawnego turnieju Champions Chess Tour Skilling Open Magnus Carlsen przeżył coś takiego. Arcymistrz miał już swojego przeciwnika na łopatkach. Jednak złe kliknięcie myszki spowodowało, że jego królowa mogła zostać zbita przez przeciwnika bez żadnych negatywnych następstw.

W profesjonalnych szachach raz postawiona figura nie może zostać przestawiona. Rozgrywka między Carlsenem a Ianem Nepomniachtchi była jedną z najbardziej wyczekiwanych partii turnieju. Jednak zapewne nikt nie spodziewał się takiego finału.

Gdy komentatorzy zauważyli błąd Magnusa, jednoznacznie stwierdzili, że jego przeciwnik zapewne podejmie decyzję o zakończeniu spotkania remisem. Zanim jednak mógł to zaoferować, Carlsen zdecydował się poddać partię.

Nie chciałem, aby musiał decydować czy powinien zaoferować mi remis w związku z moją pomyłką wyjaśnił arcymistrz w wywiadzie. Wolałem się poddać, żeby nie wymuszać na nim takiej decyzji”.

Turniej, w którym doszło do pomyłki, jest jednym z serii 10 eventów. W ramach Skilling Open 16 najlepszych szachistów na świecie bierze udział w comiesięcznych rozgrywkach przez 10 miesięcy. W tej odsłonie zawodów ostateczny triumfator mógł zabrać ze sobą do domu 30 tysięcy euro.

Szachy w ostatnich miesiącach znowu zyskują na popularności. Amerykański arcymistrz Hikaru Nakamura w ciągu kilku ostatnich miesięcy stał się jedną z największych gwiazd twitcha. A na Netflixie wielkim hitem okazał się mini-serial Gambit Królowej”. Warto więc może przypomnieć sobie, o co w nich chodziło i wymienić kilka wież ze znajomymi.

 

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Kultura