EkologiaNews

Lwy kaszlą, a goryl Ryszard traci apetyt po zarażeniu COVID-19 w ZOO w Pradze

-

2 min czytania

Goryl Ryszard oraz dwa lwy uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Stało się to w praskim zoo, które jest zamknięte z powodu ograniczeń za naszą południową granicą. Ryszard stracił apetyt, a lwy kaszlą.

Nie tylko ludzie cierpią z powodu wszechobecnej pandemii. Pokłosie koronawirusa dotknęło także ogrody zoologiczne i to nie tylko poprzez zamknięcie bram dla odwiedzających. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, ludzie nie są jedynym gatunkiem, któremu grozi SARS-CoV-2. Krytycznie zagrożone są gatunki naczelnych, takie jak zachodni goryl nizinny, orangutan sumatrzański i gibon białolicy północny. Inne zwierzęta oznaczone jako wysokie ryzyko to ssaki morskie, takie jak wieloryby szare i delfiny butlonose, a także chomiki chińskie.

Jak poinformowało praskie zoo, przebywające w ich ogrodzie zwierzęta zaraziły się COVID-19.

Testy na zwierzętach z użyciem próbek kału wykazały, że lwy azjatyckie Jamvan i Suchi oraz Richard, samiec goryla, są nosicielami COVID. Jak dotąd ich objawy są bardzo łagodne. Lwy wydają się przeziębione i trochę kaszlą, natomiast Richard stracił apetyt i jest zmęczony.

Poinformował dyrektor ogrodu Miroslav Bobek w komunikacie na fanpage’u zoo.

Nie jest to pierwszy przypadek zakażenia w ogrodzie zoologicznym. Pomimo braku odwiedzających gości, przebywające w zoo zwierzęta nadal mają kontakt z ludźmi w postaci personelu. Podobnie jak w przypadku Bronx Zoo i San Diego Zoo, jest prawie pewne, że pomimo wszystkich podjętych środków ostrożności, infekcja rozprzestrzeniła się na zwierzęta od opiekunów, którzy byli zakażeni COVID.

We współpracy z Administracją Weterynaryjną inne zwierzęta będą stopniowo testowane. Odbędzie się także sekwencjonowanie próbek, aby ustalić, który to wariant koronawirusa. Covidowe pozytywne przypadki będą nadzorowane przez hodowców oraz weterynarzy, którzy w razie konieczności zapewnią im wsparcie. Pracownicy zoo w Pradze mają kontakt z ekspertami z zoo, którzy już przeszli podobne doświadczenie.

Mówi Bobek.

Republika Czeska odnotowuje wzrost liczby przypadków zakażenia covid-19. Kraj ten ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników nowych zakażeń na świecie.

Czytaj też: Małpy w fińskim zoo wolą dźwięki samochodów od szumu drzew

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ekologia