News

Liverpool został skreślony z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

-

2 min czytania

Liverpool został pozbawiony statusu światowego dziedzictwa po tym, jak komitet ONZ stwierdził, że zmiany w jego architekturze zagrażają walorom nabrzeża miasta. Decyzja została podjęta na tajnym głosowaniu komisji UNESCO w Chinach.

Miasto otrzymało ten bardzo pożądany tytuł w 2004 roku, jako dowód uznania dla jego historycznego i architektonicznego znaczenia. Połączyło go to z takimi miejscami jak Taj Mahal, egipskie piramidy, czy katedra w Canterbury, które również znajdują się na liście UNESCO. Jednak w czerwcowym raporcie Komitetu Światowego Dziedzictwa stwierdzono, że rozwój na nabrzeżu miasta spowodował nieodwracalną utratę jego atrybutów. Ogłaszając decyzję, przewodniczący komisji powiedział, że oddano 20 głosów. 13 było za skreśleniem miasta, 5 przeciwko propozycji i 2 karty nieważne karty do głosowania. Głosowanie było tajne i odbyło się w Chinach. Głównym powodem całego zamieszania jest planowana budowa nowego stadionu Everton FC. Burmistrz miasta określił tę decyzję, jako niezrozumiałą.

Nasz obiekt światowego dziedzictwa nigdy nie był w lepszym stanie, ponieważ skorzystał z setek milionów funtów inwestycji w dziesiątki zabytkowych budynków i sferę publiczną.

Powiedziała Joanne Anderson, informując również, że będzie współpracować z rządem, aby zbadać, czy miasto może odwołać się od tej decyzji.

Rząd powiedział  kolei, że jest bardzo rozczarowany. Uważa, że ​​Liverpool nadal zasługuje na swój status dziedzictwa, szczególnie biorąc pod uwagę znaczącą rolę, jaką historyczne doki i całe miasto odgrywały w historii. Lider Liberalnych Demokratów z Liverpoolu, Richard Kemp, powiedział, że dla miasta jest to „dzień wstydu”. Dodał również, że cała sytuacja bez wątpienia wpłynie to na ich turystykę i inwestycje wewnętrzne.

Liverpool jest trzecim w historii miejscem, które utraciło swój status światowego dziedzictwa, odkąd lista powstała w 1978 roku. Pozostałe dwa to sanktuarium dla zwierząt Oman’s Arabian Oryx Sanctuary w 2007 roku i Drezdeńska Dolina Łaby w Niemczech w 2009 roku.

Czytaj też: Muzeum Ghibli w tarapatach! Miasto zorganizowało pandemiczną zbiórkę obywatelską!

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii News