GamingNewsTech

Kontrowersje związane z aplikacjami w 2020

-

3 min czytania

Miniony rok nie tylko był burzliwy ze względów politycznych, społecznych czy naukowych. W dziale technologi też się wiele działo i teraz opiszemy kilka kontrowersyjnych aplikacji oraz batalii między firmami.

ToTok

Na pierwszy ogień idzie aplikacja ToTok, z nazwy podobna do popularnego TikToka. Ta pierwsza jednak była rodzajem messengera. Pojawiła się e Google Play Store, ale już w styczniu została usunięta po dochodzeniu zrobionym przez New York Timesa. Okazało się, że sukces tej aplikacji to zasługa wpływu Zjednoczonych Emiratów Arabski, które blokowały podobne rozwiązania w innych tego typach aplikacji. Gazeta odkryła, że ToTok to narzędzie nasłuchu wykorzystywane przez wywiad do zbierania informacji. Sama aplikacja była promowana także przez Huawei. Jak na razie nie jest ona dostępna na żadnej platformie, dlatego że nie udało się rozwiązać sytuacji ze szpiegowaniem użytkowników.

Google Photo

Google Photo to kolejna aplikacja, która wprowadziła odrobinę zamętu na rynku. Nie było to związane to ze szpiegowaniem, ale zwyczajnie z zawieszeniem usługi. Google pozwalał na wgrywanie tam swoich zdjęć i trzymanie ich na serwerze. Wszystko było za darmo, Google zdecydował się na zmianę warunków i teraz wykorzystuje do tego Twoje miejsce na dysku Google. Co więcej, usługa zostanie wstrzymana całkowicie 1 Czerwca 2021 roku.

Cheetah Mobile

Co roku około Google blokuje około miliarda ściągnięć złośliwego oprogramowania z Google Play Store. Pakiet od Cheetah mobile to około sześciuset aplikacji, które były niczym innym jak programami wyświetlającymi reklamy. Położyło to kres działalności firmy.

PUBG Mobile i TikTok

Indie w swojej walce ekonomiczno-politycznej z Chinami zablokowały dostęp do tych dwóch aplikacji. W środowisku graczy odbiło się to niemałym echem. Akcje Chińskiego giganta, właściciela PUBG mobile, mocno zostały przez ten ruch przecenione. Wszystko to zostało zrobione w otoczce zablokowania ponad dwustu chińskich aplikacji pod zarzutem szpiegowania. Miało to miejsce także w momencie starć na granicy Indyjsko-Chińskiej. Więcej możesz przeczytać w Tencent w wirze ekonomiczno – politycznym.

Epic vs Apple

Najciekawsza batalia tego roku, która swój finał będzie miała w maju 2021. Epic chcąc ominąć wysoki procent pobieranej kwoty przez Apple Store, wprowadził własny system płatności w grze. Zaowocowało to usunięciem Fortnite z tej platformy sporzedaży. W odpowiedzi Wydawca gry oskarżył Apple o praktyki monopolistyczne. Od teraz toczy się spór w sądzie i obie firmy prześcigają się w udowadnianiu, że mają rację. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj Apple i Epic, kanonada pozwów trwa.

To tylko kilka wybranych kontrowersji związanych z aplikacjami, natomiast jest ich zdecydowanie więcej. Po tym burzliwym roku i szybkim rozwoju aplikacji nie tylko na telefon spodziewać się będziemy mogli ciekawego 2021. Co z tego wyjdzie, czas pokaże. Jak na razie warto zdecydowanie przyjrzeć się walce Epic kontra Apple, bo jest to bitwa gigantów. Co więcej, jej wynik będzie miał ogromny wpływ na kształt całego sektora gier. Nie mniej my będziemy śledzić rynek bardzo uważnie.

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming