KulturaMuzyka

Sztuczna inteligencja napisała nowe piosenki artystów z Klubu 27

-

2 min czytania

Choć artystów z Klubu 27 już od dawna nie ma wśród nas, to pamięć o nich wciąż jest żywa. Sztuczna inteligencja napisała nowe piosenki Nirvany, Amy Winehouse i innych, aby zwiększyć świadomość dotyczącą wsparcia zdrowia psychicznego.

Klub 27 to termin w kulturze masowej określający artystów, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat. Wielu popularnych artystów – m.in. Robert Johnson, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain i Amy Winehouse – zmarło w tym samym wieku, co wywołało przekonanie, że przedwczesna śmierć muzyków w wieku 27 lat to swego rodzaju fatum. Zwykle do ich śmierci prowadziły niestety problemy z uzależnieniem i zdrowiem psychicznym.

Organizacja Over The Bridge z Toronto stworzyła kompilację zawierającą utwory stworzone za pomocą sztucznej inteligencji w stylu muzyków zmarłych w wieku 27 lat. Drived In The Sun – Lost Tapes Of The 27 Club zawiera utwory, które w dużej mierze zostały stworzone przez komputery. Album powstał, aby zwrócić uwagę na zmagania muzyków z depresją i problemami zdrowia psychicznego, a także na brak oferty wsparcia.

A co by było, gdyby wszyscy ci muzycy, których kochamy, mieli wsparcie zdrowia psychicznego? W jakiś sposób w przemyśle muzycznym depresja jest znormalizowana i romantyczna… Ich muzyka była postrzegana jako autentyczne cierpienie.

Powiedział Sean O’Connor, członek zarządu Over The Bridge.

Utwory na kompilacji wykonano za pomocą programu Google AI Magent. Analizuje on poprzednie prace artystów, aby nauczyć się komponować tak jak oni. Następnie do tworzenia tekstów użyto innego programu ze sztuczną inteligencją.

Over The Bridge ma pomóc członkom przemysłu muzycznego radzić sobie z chorobami psychicznymi. Oferuje wsparcie poprzez warsztaty, sesje Zoom i nie tylko. Link do playlisty utworów stworzonych przez sztuczną inteligencję zostawiam poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=xW6_QAcujr8&list=OLAK5uy_n7KpEQ0eGLqqQVMdMagdQiICnskkUXPuQ&index=1&ab_channel=LostTapesofthe27Club

 Czytaj też: Odkryto telewizyjną sowiecką wersję”Władcy Pierścieni”. Zaginęła 30 lat temu

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Kultura