Lifestyle

Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Sprawdź, ile milionów Polaków stoi przed Tobą

-

3 min czytania

Nie możesz się już doczekać, aż otrzymasz swoją pierwszą dawkę szczepionki? Sprawdź na kalkulatorze kolejki szczepionkowej, jak długo sobie na nią poczekasz.

Już 15 stycznia 2021 roku w Polsce rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. W tej chwili pierwsze dawki są podawane w grupie 0, czyli m.in. personelowi medycznemu. W kolejnym tak zwanym pierwszym etapie zaszczepione zostaną osoby powyżej 60. roku życia, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, służby mundurowe, nauczyciele oraz pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych. Wcześniej zostaną zaszczepione również osoby z chorobami współistniejącymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa. Na temat długości oczekiwania na swoją dawkę powstało już bardzo wiele teorii. Najczarniejsze z nich przewidują, że część z nas będzie mogła się zaszczepić dopiero w 2026 roku.

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej COVID-19

Omni Calculator to platforma, która została stworzona przez krakowski start-up. W ramach jej działania właśnie powstał kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić, kiedy możemy spodziewać się szczepienia na koronawirusa. Aby się tego dowiedzieć, musimy najpierw odpowiedzieć na szereg pytań. Spokojnie, strona nie chce wyciągnąć od nas żadnych ważnych danych osobowych. Tym w końcu zajmą się czipy Billa Gatesa, które zostaną wpuszczone do naszych organizmów wraz ze szczepionką.

Formularz na stronie najpierw zapyta nas ile mamy lat. Jeśli jest to wiek poniżej 16 lat, to nie ma co dalej uzupełniać ankiety, ponieważ dopiero osoby powyżej tego wieku kwalifikują się do podania szczepionki. W kolejnych krokach zaznaczamy czy jesteśmy pracownikami personelu medycznego lub pensjonariuszami DPS-u. Następnie musimy odpowiedzieć na pytanie, czy cierpimy na jakieś choroby przewlekłe lub jesteśmy w trakcie ich diagnostyki. Pytanie to pojawia się, ponieważ wiele chorób zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19. Są to między innymi niedobory odporności, cukrzyca, choroby nerek czy też układu sercowo-naczyniowego. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania otrzymujemy szacunkowy wynik.

Przykładowy wynik kalkulatora szczepień, dla osoby z chorobami współistniejącymi

Przykładowy wynik kalkulatora szczepień dla osoby z chorobami współistniejącymi (źródło: screen omnicalculator.com)

Kalkulator został przygotowany przez lekarkę Aleksandrę Zając oraz doktorantkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominikę Miszewską. Bazuje na Narodowym Programie Szczepień.

Czytaj też: Rosyjska szczepionka przeciw HIV – czy to milowy krok w walce z wirusem?

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle