Tech

Jesteś droniarzem? Już niedługo nie polatasz sobie bez wykupionego OC

-

2 min czytania
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową ustawą dotyczącą dronów. Na jej mocy operatorzy dronów oraz innych bezzałogowych statków powietrznych ważących do 20 kg będą zobowiązani do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Za brak ubezpieczenia ma grozić kara do 2 tys. złotych. Przepisy miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Pasjonatów latania dronami w naszym kraju stale przybywa i nikogo już nie dziwi widok latającego sprzętu unoszącego się nad głowami. Jest to o tyle proste, że jeśli dron waży poniżej 250 gram, to tak naprawdę wystarczy sama jego rejestracja, aby móc go legalnie używać. W przypadku tych nieco cięższych, właściciele są zobowiązani do zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych, odbycia prostego szkolenia on-line i zdania testu. Niebawem wkroczą jednak kolejne przepisy utrudniające droniarzom praktykowanie swojego hobby.

Może cię zainteresować: Google domyślnie włączy uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla milionów użytkowników

Nowelizacja ustawy o Prawie Lotniczym będzie miała na celu unowocześnienie przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych. Zostaną one także dostosowane do przepisów Unii Europejskiej. Projekt Ministerstwa Infrastruktury zakłada zmiany w przyznawaniu uprawień pilota bezzałogowego statku powietrznego do 20 kg. Zgodnie z nowymi przepisami o takie uprawnienia mogłyby się starać osoby, które ukończyły 14 lat. Projekt przewiduje również wprowadzenie klasyfikacji lotów, do których używane są drony.

Nowe przepisy będą również dotyczyć posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zgodnie z nimi każdy czynny posiadacz drona będzie zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia na wypadek dokonanych przez siebie szkód podczas lotów. Bo choć urządzenia te są niewielkie, to o spowodowanie ogromnych strat wcale nie jest tak trudno. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC miałaby wynieść równowartość 17 000 zł. Za brak ubezpieczenia OC może grozić kara w wysokości nawet do 2 tysięcy złotych.

Czytaj też: SZOK: Rosyjski policjant, który miał w domu złotą toaletę trafił do więzienia za… przyjmowanie łapówek

 

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Tech