Bez kategoriiNewsTech

Japońscy inżynierowie budują nowoczesny myśliwiec ,,Godzilla”! Ujawniono detale projektu

-

3 min czytania

Japońscy inżynierowie od jakiegoś czasu pracują nad niezwykłym myśliwcem wielozadaniowym 6 generacji, który zrewolucjonizuje rynek militarny. Powstaje on we współpracy z brytyjskim rządem na łamach programu militarnego ,,Tempest”.

22- go września 2021 roku podsekretarz stanu ds. zamówień w dziedzinie obronności, Jeremy Mark Quin spotkał się w Centrum Badań Lotniczych Tachikawa w Tokio z Yasuhidą Nakayamą, pełniącym podobną funkcję, co brytyjski urzędnik. Podczas wizyty ujawniono szczegóły prac w programie budowy maszyny bojowej Mitsubishi F-X lub F-3, która oficjalnie została nazwana ,,Godzillą”, ze względu na jej gabaryty.

Pierwsze detale dotyczące programowego projektu zostały udostępnione na łamach japońskiego artykułu do gazety ,,Nikke”. Według tego materiału dowiadujemy się, że maszyna wciąż jest rozwijana w Japonii, a planowany koszt realizacji całego projektu ma wynosić 5 bilionów jenów, czyli równowartość 178 mld zł. Opracowywana machina ma być następcą poprzedniego modelu myśliwca Mitsubishi F-2. Japoński rząd uważa, że budowa samolotu przyszłości jest bardzo koniecznym przedsięwzięciem. A to ze względu na wysoki stopień rozwoju bojowego innych państw, m.in.: Chin i Rosji.

Może ci się spodobać: Talibowie na rowerach wodnych. Niecodzienne zdjęcia obiegły internet!

Dziennikarze polskiego serwisu militarnego- milmag.pl wskazują, że szczegóły dotyczące prac nad projektem nowego myśliwca zostały ujawnione dość niedawno. Z opublikowanego zdjęcia dołączonego do artykułu widać wyżej wymienionych urzędników obu państw, którzy trzymają w ręku element struktury płatowca pierwszego prototypu ,,Godzilli”. Warto też uwzględnić ile spółek pracuje nad prototypem. Według różnych źródeł, nad projektem stoją amerykańskie firmy lotnicze: Lockheed Martin i Boeing oraz koncernu BAE Systems, a także 1000 innych firm.

Redaktorzy zwracają uwagę, że Japonia prowadzi rozmowy z Wielką Brytanią w zakresie koordynacji pracy i wymiany technologicznej. Brytyjczycy realizują militarny projekt Tempest, który ma za zadanie współpracować z wieloma państwami świata (w tym Japonią) w stworzeniu lotniczego systemu bojowego przyszłości. Właśnie w ramach tego programu powstaje myśliwiec 6 generacji- Mitsubishi F-X ,,Godzilla”.

Dodają również, że najnowszy model myśliwca będzie prawdopodobnie większy niż amerykański F-22. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami inżynierowie mają zaprezentować pierwszy prototyp bojowego samolotu wielozadaniowego już w 2024 roku. Oczywiście, jeżeli po drodze prace nie przedłużą się w czasie. Natomiast cztery lata po prezentacji planowane jest wypuszczenie pierwszych maszyn do użytku militarnego oraz uruchomienie stałej linii produkcyjnej.

Czytaj też:  BTS wystąpił przed zgromadzeniem ogólnym ONZ. Nagrano także specjalny teledysk [Wideo]

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Bez kategorii