NaukaOd redakcji

Jakby wszyscy ludzie weszli do mórz i oceanów, to o ile poziom by się podniósł

-

3 min czytania

Wspaniałe dziecięce pytanie, bo jak wiemy, umysł dziecka ciekawie przetwarza informacje. Pytania, dlaczego woda jest mokra, potrafią wprowadzić nas w osłupienie. Bo wiemy, ale jak się zastanowimy to, no właśnie dlaczego?

Jedną z takich zagwozdek dziecięcych mogłoby być pytanie, co by się stało, gdyby nagle wszyscy ludzie weszli do morza i usiedli. Skąd takie pytanie? Teraz postaram się w jakiś sposób odpowiedzieć, zanim moja czteroletnia bratanica mi je zada.

Zresztą chyba każdy z nas słyszał “nie napuszczaj tyle wody do wanny, bo się woda wyleje”, no jak włożymy tam swoje cielsko, to jest taka szansa. Nie mówię, że jestem jakoś specjalnie wielkim człowiekiem, ale pewną objętość prezentuje. Także, kiedy wchodzimy do tej naszej wanny, to poziom wody w mniejszym lub większym stopniu się podnosi.

Taki efekt opisał już w starożytności Archimedes, który dostał zadanie zbadania, czy korona króla Syrakuz Hierona II zrobiona jest ze złota. Filozof zobaczył, że podczas kąpieli woda, która wylewa się z bani, odpowiada objętości jego ciała. Według legendy miał on wtedy wyskoczyć nago z wody i krzyknąć “Eureka!”. Zadaniu sprostał. Ciekawe czy mi się to uda.

Trochę łazienkowej matematyki

Musimy uśrednić pewne założenia wielkościowe i będą one baaardzo na oko. Powiedzmy, że wanna ma 150 cm długości i 60 cm szerokości (tak wiem, są szersze) to jej powierzchnia wynosi 9000 cm.

Teraz uprośćmy sobie matematykę jak najbardziej. Wyobraźmy sobie, że my też jesteśmy pudełkiem o kształcie prostopadłościanu o wymiarach 120 cm x 60 cm x 30 cm wysokości. Nasza objętość wynosi 216000 cm3, czyli 0,216 m3. No dobra, teraz siadasz sobie w wannie. Powiedzmy, że tylko w połowie jesteś zanurzony. Czyli weźmiemy połowę naszej objętości i podzielimy przez obszar. Teoretycznie poziom wody powinien wzrosnąć o 12 cm, co byłoby zauważalne dla oka.

No dobra, ale oceany to inna bajka. Są dużo większe niż wanna, więc to wszystko trzeba byłoby przeskalować.

W skali globalnej

Teraz to dopiero zaczyna się jazda. Ziemia jest ogromna, a morza i oceany stanowią około 70 procent powierzchni. Całkowita powierzchnia wynosi 361 mln km2.

Ludzie są różnych rozmiarów, ale przyjmijmy, że średnio mamy 150 cm wzrostu, a nasza objętość wynosi średnio, 0,27 m3. No tak, ale znowu siadamy w wodzie tylko do połowy, wiec wartość będzie mniejsza. Ludzi jest w zaokrągleniu 8 miliardów. Pomnożymy więc ilość ludzi z połową objętości. Wyjdzie nam niesamowita liczba 1080000000 m3 .

Teraz dzielimy naszą powierzchnię przez objętość i wychodzi nam zaledwie 0,003 cm. Czyli teoretycznie poziom oceanów podniósłby się o grubość włosa.

Nie jest to dużo, zważywszy na ogrom mórz i oceanów w porównaniu do ludzi. Także, jeżeli się zastanawialiście kiedyś, ile podniosłyby się oceany, albo wasze dziecko byłoby ciekawe, to macie odpowiedz.

Pamiętajmy, że wszystkie wyliczenia są baaaardzo uogólniane i nie należy ich brać zbytnio poważnie.

Czytaj też: Prywatna szkoła dla chłopców zakazała fryzur na “czeskiego piłkarza”, bo są “nie do zaakceptowania”

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka