LifestyleNews

Izrael wprowadzi zielone paszporty dla zaszczepionych

-

2 min czytania

Według zgłoszonego planu Izrael wprowadzi tzw. zielone paszporty dla zaszczepionych osób, które pozwolą im między innymi swobodnie podróżować.

Z pandemią kraje radzą sobie w różny sposób. Niektóre lepiej, a nie które gorzej. Izrael z pewnością należy do tych, które wychodzą z niej obronną ręką. W tej chwili zaszczepione zostało już ponad 20 proc. ludności (2 mln z 9,3 mln) i jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie. W związku z tym rząd zaproponował wydawanie tzw. zielonych paszportów. Miałyby one przysługiwać osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19 i obowiązywać już po tygodniu od podania drugiej dawki szczepionki. Ważność takiego paszportu ma wynosić 6 miesięcy. Osoby, które będą go posiadały, będą zwolnione z obowiązku kwarantanny i nie będą podlegać ograniczeniom ruchu podczas lockdownu. Jak podała we wtorek izraelska telewizja – procedura ma zostać wdrożona, kiedy państwo zacznie łagodzić środki ostrożności. Lockdown miał się zakończyć 21 stycznia, jednak ze względu na nowe rekordy w zakresie potwierdzanych codziennie infekcji, urzędnicy ostrzegli, że może on zostać przedłużony.

Zniesienie obostrzeń w Izraelu

Dokument dotyczący zielonego paszportu zostanie przekazany Izraelczykom, którzy otrzymali szczepionkę lub wyleczyli się z wirusa. Umożliwi im to udział w dużych zgromadzeniach i wizyty w miejscach kulturalnych typu muzea czy kina. Ministerstwo powiedziało, że osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na COVID-19, mogą otrzymać tymczasowy zielony paszport na 72 godziny. Początkowy plan wycofania lockdownu spowoduje, że przedszkola, niektóre klasy szkół podstawowych i klasy 11-12 powrócą do szkoły. Także sklepy i branże usługowe wymagające bliskiego kontaktu wrócą do działania, pod warunkiem, że jeden pracownik obsługuje tylko jednego klienta na raz. W następnej fazie otwarte zostaną hotele oraz obiekty kulturalne i sportowe. Aby do nich wejść, trzeba będzie jednak przedstawić przy wejściu zielony paszport. Dalsze szczegóły planu nie zostały jeszcze podane.

Ministerstwo Zdrowia w Izraelu ma nadzieję, że do końca marca zaszczepi 5,2 mln obywateli przeciwko koronawirusowi.

Czytaj też: Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Sprawdź, ile milionów Polaków stoi przed Tobą

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle