GamingKultura

Oto na co MEiN wydaje nasze pieniądze. Graliśmy już w edukacyjną grę o Janie Pawle II [Recenzja]

-

5 min czytania

Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II to najnowszy element gry edukacyjnej przygotowanej przez MEN, którego głównym zadaniem wcale nie jest, jak twierdzą twórcy, szerzenie wiedzy.

Oto krótka historia moich perypetii w najnowszej grze przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mowa oczywiście o Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II, czyli osobnym segmencie Godności, wolności i niepodległości, edukacyjnego projektu MEN, mającego przekazywać wiedzę na temat tradycji, historii i kultury naszego kraju. I przyznam, że mam co do niego bardzo mieszane uczucia.

Indoktrynacja pod przykrywką edukacji - Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II

Podobne zadania, jak to na zdjęciu, znajdziecie w materiałach dla każdej z grup wiekowych. Pasjonujące.

Zacznijmy jednak od początku. Wczoraj dostałem niesamowite zadanie ogrania 18 misji w najnowszej grze o życiu Karola Wojtyły, czyli papieża Jana Pawła II. Mówię wam, rozmach większy, niż w Call of Duty. Na początku sprawdziłem sobie podstawowe zadania z działu o historii naszego kraju, żeby wiedzieć czego się spodziewać. Pod względem formy całej produkcji nie mam żadnych zastrzeżeń – w dzisiejszych czasach nauka w formie gry ma rację bytu, bo dla dzieci będzie to ciekawsze niż zwykłe notowanie i wkuwanie informacji z kartki.

Indoktrynacja pod przykrywką edukacji - Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II

fot by MEN

Pozytywnie nastawiony odpaliłem pierwszą misję, przeznaczoną dla dzieci klas 1-3 i od razu mnie zamurowało. Początkowym ekranem, który wita nas po uruchomieniu segmentu o narodzinach Wojtyły, jest zdjęcie, które widzicie powyżej. Tak właśnie, w materiale o papieżu najważniejsze jest wskazanie dzieciom, że idealna polska rodzina to chłopak i dziewczyna. Najlepiej z dwójką dzieci, oczywiście w konfiguracji damsko-męskiej. Żaden inny segment nie posiada podobnego wprowadzenia. Im dalej w las, tym było gorzej. Obok faktycznych informacji o rodzinie Jana Pawła II, non stop mówi się o modelu przykładnej rodziny – mama oczywiście siedzi w domu i gotuje, zajmuje się wychowaniem dzieci i miłością do nich. Ojciec pracuje, nie ma go w domu i jest zdystansowany, oczywiście tłumaczy się to pracą oficera, a nie bezczelnym używaniem przestarzałych stereotypów.

W tym momencie zacząłem się zastanawiać, czy faktycznie taka wiedza jest potrzebna dzieciom w wieku 7-10. Chodzi mi nie o model rodziny, a fakty z życia Wojtyły. Czy naprawdę wartościową wiedzą dla dziecka jest to, jak wyglądało mieszkanie małego Karola czy że lubił się bratem? Czy naprawdę potrzebne jest robienie ze zdjęć muzealnych domu papieża interaktywnego puzzle? Co dziecko ma z tego wynieść? Czemu cała jego historia rozbita jest na wszystkie klasy szkoły podstawowej i szkołę średnią? Merytorycznie owszem, późniejsze quizy są trudne i wymagają wcześniejszych wykładów opracowanych według materiałów dostępnych na stronie, ale równie dobrze podobne informacje można przygotować dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Do nich niestety zwykły użytkownik nie ma dostępu, więc na ich temat nie mogę się wypowiedzieć.

Przeglądając poszczególne zadania doszedłem do wniosku, że wszystko jest tak przygotowane, aby zaszczepić w dzieciach wartości katolickie i duchowe, tworząc przy tym z Karola Wojtyły wzór idealnego Polaka. Ani razu nie wspomina się o jego wadach, o których zresztą dość często wspominał sam Jan Paweł II. Nawet w materiałach dla starszych odbiorców. Każdy doskonale wie, że ideały nie istnieją, a każdy posiada wady, o których warto rozmawiać i nie powinno się ich wstydzić.

Do kogo jest kierowana ta cała ”gra” wiadomo praktycznie od razu. Pomimo ogromnej ilości ciekawych faktów i, momentami, bardzo fajnej formy niektórych zadań, które faktycznie mogą czegoś nauczyć, Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II jest tylko i wyłącznie dla katolików. Sposób, w jaki podane są informacje, momentami podchodzi pod typowy przekaz podprogowy, uczący dzieci jak mają się zachowywać, że Kościół (przedstawiony bez wad i w idealnym świetle) i kler są jednymi z najważniejszych elementów w historii naszego kraju i w życiu każdego Polaka i co jest, według polityków PiS, najważniejsze w życiu. Nie bierze pod uwagę wielu innych elementów i nie wspomina o wielu ciekawych naukach, które przedstawiał sam Jan Paweł II w swoich tekstach i listach. A taka wiedza byłaby zdecydowanie ciekawsza.

Żyjemy w prawdziwie orwellowskich czasach, gdzie rząd zaczyna wpajać dzieciom swoją własną ideologię, na dodatek korzystając przy tym z socjotechniki i lekkich przekazów podprogowych. A takie coś w edukacji nie powinno mieć miejsca. Dziedzictwo kulturowe Jana Pawła II to pseudoedukacyjne narzędzie indoktrynacji pod przykrywką wiedzy o jednej z najważniejszych osób w historii XX wieku, inaczej tego nie potrafię nazwać. Na dodatek cały segment polecany jest przez MEN do wykorzystywania nie tylko przy lekcjach religii – które, swoją drogą, powinny uczyć nie tylko o katolicyzmie, ale i chrześcijaństwie i innych religiach świata – ale i przy zajęciach z matematyki, fizyki czy biologii. Że co?

Dawno nie widziałem tak ewidentnego narzędzia politycznego. Nasza ocena: dwie kremówki bez alkoholu na dziesięć, ale tylko za formę i ciekawe informacje w niektórych zadaniach. Możecie się sami o tym przekonać na głównej stronie całego projektu.

czytaj też: DOTA doczekała się serialu animowanego na Netflixie-zobacz trailer

Szymon Czaja
Gracz od czasów Amigi 500 i Desert Strike. Pasjonat Gwiezdnych Wojen i wszystkiego co science fiction - od kampowego pulpu w stylu ''Morderczych pomidorów z Marsa'' do hard science fiction. Nie pogardzi też dobrym i mrocznym fantasy. Warhammer 40000 to, według niego, najlepszy world building w historii gier. Nie lubi używać liczb ani gwiazdek do oceniania rzeczy. Wyznawca mantry ''for gamers by gamers'', nie napisze recenzji, póki nie skończy gry i powie wprost, jak mu się coś nie podoba. Dalej czeka na ekranizację Thorgala i Szninkla i porządną wersję legend arturiańskich, żeby chociaż na chwilę mógł zapomnieć o Excaliburze, którego widział setki razy.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Gaming