Nauka

21 grudnia po raz pierwszy od 800 lat na niebie zabłyśnie “Gwiazda Betlejemska”

-

3 min czytania

21 grudnia nie zapomnij, aby bacznie obserwować gwiazdy, ponieważ w nocy po raz pierwszy od 800 lat na niebie zabłyśnie “Gwiazda Betlejemska”.

Stanie się to, gdyż nasi bliscy sąsiedzi Jowisz i Saturn za nic mają obostrzenia i znajdą się wyjątkowo blisko siebie. W rzeczywistości będzie to odległość zaledwie 0,06 stopnia, co stanowi mniej niż jedną dziesiątą wielkości księżyca w pełni, którą widzimy z Ziemi. Niektórzy ludzie wierzą, że podobna „Wielka Koniunkcja” była odpowiedzialna za powstanie legendy o gwieździe Betlejemskiej. A co za tym idzie, również za historię biblijną o Trzech Królach, których miała zaprowadzić do stajenki w mieście Betlejem. Stąd też wziął się jej przydomek „Gwiazda Betlejemska”. Planety pojawiły się tak blisko siebie również w 1623 roku, były jednak wtedy zbyt blisko Słońca, aby żyjący ówcześnie ludzie mogli cokolwiek zaobserwować. Ostatni raz, kiedy można je było zobaczyć w tak spektakularnej odsłonie, miał miejsce 4 marca 1226 roku. Mamy więc do czynienia z nie lada wydarzeniem. Sami przyznacie, że coś, co dzieje się raz na 800 lat, nie należy do częstych zjawisk.

Czym jest “Wielka Koniunkcja”?

W kategoriach astronomicznych koniunkcja to pozorne spotkanie dwóch ciał niebieskich. To, z czym będziemy mieć do czynienia za nieco ponad tydzień, to pozorne połączenie dwóch gigantów naszego Układu Słonecznego – Jowisza i Saturna. Planety pojawią się najbliżej siebie tuż po zachodzie słońca w poniedziałek 21 grudnia 2020 r. Tak się składa, że ​​jest to również dzień przesilenia zimowego, czyli najkrótszy dzień w roku. Gwiazdy wieczoru pojawią się nisko na niebie, na południowym zachodzie. Gdzie patrzeć, żeby cokolwiek zobaczyć? NASA udostępniło zdjęcie, na którym zaznacza, w którym miejscu powinniśmy skupić nasz wzrok. Pomocna będzie też aplikacja do obserwacji gwiazdozbiorów (np. Sky Map).

21 grudnia po raz pierwszy od 800 lat na niebie zabłyśnie "Gwiazda Betlejemska"

Screen pokazujący, jak znaleźć Wielką Koniunkcję Jowisza i Saturna 21 grudnia. (Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech)

Co zobaczysz gołym okiem, lornetką i teleskopem?

Pojawienie się Jowisza i Saturna razem będzie spektakularnym widokiem. Oczywiście zakładając, że pogoda pozwoli nam je zobaczyć. Ponieważ nie widziano ich tak blisko siebie od prawie 800 lat, nie możemy być pewni, jak to będzie wyglądać. Mogłyby na przykład wyglądać jak jedna wielka gwiazda. Astronomowie uważają jednak, że jest prawdopodobne, że osoby z dobrym wzrokiem będą w stanie je rozdzielić. Ponieważ Jowisz jest większą i bliższą planetą, będzie jaśniejszy z nich dwóch.

Jeśli posiadasz lornetkę, to będzie ona świetnym sposobem na ich obserwację. Umożliwi jednocześnie śledzenie obydwóch planet polu widzenia. A jeżeli jesteś posiadaczem większej, astronomicznej lornetki – na przykład 20 x 80 – powinieneś być w stanie wykryć kształt Saturna oraz zobaczyć cztery galilejskie księżyce Jowisza.

Warto zapisać sobie w kalendarzu tę datę, wybrać się na wieczorny spacer i spojrzeć w górę. Jeśli jednak nie masz ochoty ruszać się z domu, możesz obejrzeć całe zajście online tutaj.

Czytaj też: Odkrycie w chmurach nad Wenus – to mogą być ślady życia

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka