Muzyka

Grimes sprzedała swoje prace w zamian za tokeny NFT o wartości 6 milionów dolarów

-

2 min czytania

Grimes jest najnowszą artystką, która zakochała się w gorączce złota NFT, sprzedając cyfrowe dzieła sztuki o wartości około 6 milionów dolarów.

10 dzieł sztuki- niektóre jedyne w swoim rodzaju, inne w tysiącach egzemplarzy – trafiło do sprzedaży na Nifty Gateway 28 lutego.

Najlepiej sprzedającym się utworem był teledysk Death of the Old, który przedstawia latające cherubinki, krzyż, miecz i świecące światło. Kosztował on zwycięzce aukcji 389 tysięcy dolarów.

Większość zarobku Grimes pochodziła z dwóch pracy, który były dostępne w tysiącach egzemplarzy, a które sprzedawano po 7500 USD za sztukę.

Są to dzieła, zatytułowane „Ziemia” i „Mars”, to krótkie wideoklipy przedstawiające ich planetę z gigantycznym cherubinem nad nią trzymającą broń.

Przed zamknięciem sprzedaży nabywców znalazło prawie 700 kopii.

Czym są tokeny NTF?

Po powolnym wzroście popularności w ciągu ostatnich kilku miesięcy, tokeny NFT eksplodowały w ciągu ostatniego tygodnia jako nowa, gorąca rzech.

Technologia NFT, czyli “non-fungible token”, pozwala kupującym na zakup własności cyfrowego towaru, zwykle obrazu, animacji lub wideo, w postaci unikalnego cyfrowego tokena znajdującego się na blockchainie.

NFT pozwalają kupującym wspierać artystów, ale dają im też kilka rzeczy w zamian. Kupujący nie powieszą tych cyfrowych dzieł na ścianie, ale mogą uzyskać prawo do chwalenia się.

NFT są również aktywami spekulacyjnymi. Pojawiło się wiele rynków, które oferują możliwość ich odsprzedaży – teoretycznie za o wiele więcej.

Grimes nie jest jedyną twórczynią, która odniosła  sukces dzięki NFT. Cyfrowy artysta Beeple sprzedał w zeszłym roku dzieła sztuki warte 3,5 miliona dolarów za pośrednictwem Nifty Gateway. Twórca Nyan Cat zarobił około 600 000 dolarów. A muzyk elektroniczny 3LAU miał podobno zarobić ponad 11 milionów dolarów na sprzedaży albumów i dóbr cyfrowych w ten weekend.

Czytaj też: Bitcoin wciąż rośnie i to nie jest jego ostatnie słowo

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Muzyka