Tech

Google domyślnie włączy uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla milionów użytkowników

-

2 min czytania
Google zwiększy zabezpieczenia kont użytkowników, nawet jeśli nie mają na to ochoty. Do końca tego roku 150 milionów kont będzie musiało przechodzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe, aby móc się zalogować.

W maju firma Google ogłosiła plany domyślnego włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego (lub weryfikacji dwuetapowej, ponieważ odnosi się do konfiguracji), aby zapewnić większe bezpieczeństwo wielu kont. Teraz, kiedy akurat trwa Miesiąc Świadomości Cyberbezpieczeństwa, Google po raz kolejny przypomina nam o tym planie. W poście na blogu firmy czytamy, że uruchomi ona dwuskładnikową weryfikację do 150 milionów dodatkowych kont do końca tego roku.

Może cię zainteresować: Co się stało z Facebookiem, WhatsApp i Instagramem?

W 2018 roku Google powiedziało, że tylko 10 procent jego aktywnych kont korzystało z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Od tego czasu dosłownie popycha, szturcha i w każdy inny możliwy sposób zachęca ludzi do włączania tego ustawienia. Kolejny krok będzie wymagał od ponad 2 milionów twórców YouTube włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego, aby chronić swoje kanały przed przejęciem. Google twierdzi, że współpracuje z organizacjami, aby co roku rozdawać ponad 10 000 sprzętowych kluczy bezpieczeństwa. Jego nacisk na dwuskładnikowe logowanie sprawił, że technologia jest łatwo dostępna w każdym telefonie, niezależnie od tego, czy używasz Androida, czy iPhone’a.

Narzędziem, które również pomaga użytkownikom chronić swoje konta, jest menedżer haseł. Google twierdzi, że sprawdza ponad miliard haseł dziennie za pomocą wbudowanego menedżera dla Chrome, Androida i aplikacji Google. Menedżer haseł jest również dostępny na iOS, gdzie Chrome może automatycznie wypełniać dane logowania w innych aplikacjach. Firma zapowiada, że wkrótce pomoże generować hasła do innych aplikacji, dzięki czemu wszystko będzie jeszcze prostsze. Wkrótce pojawi się też możliwość przeglądania wszystkich zapisanych haseł bezpośrednio z menu aplikacji Google.

W najbliższym czasie każdy będzie musiał też podjąć decyzję, co stanie się z kontem, jeśli zdecyduje się przestać z niego korzystać. Do wyboru będzie całkowite usunięcie informacji lub przekazanie ich wskazanej przez nas osobie.

Czytaj też: Reżyser „Squid Game” ujawnia plan na drugi sezon

Małgorzata Chuchel
Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Tech