Tech

Google twierdzi, że ich AI zaprojektuje czipa w mniej niż 6 godzin, choć zwykle trwa to miesiące

-

2 min czytania

Google twierdzi, że wykorzystując sztuczną inteligencję do projektowania czipów komputerowych, są w stanie stworzyć go w mniej niż 6 godzin. Ten sam proces zajmuje ludziom średnio kilka miesięcy.

Pracownicy Google’a poinformowali, że stworzyli oprogramowanie do głębokiego wzmacniania, które może wytwarzać czipy AI, znacznie szybciej niż mogą zrobić to ludzie. Jak podają autorzy artykułu opublikowanego w Nature, ich metoda została wykorzystana w produkcji do zaprojektowania następnej generacji Google TPU.

Google tworzy układy projektowe AI, które mogą sporządzić tak zwany “floorplan” dla bardziej zaawansowanych systemów AI poprzez skomplikowany proces. Obejmuje on między innymi ostrożne umieszczanie komponentów, w tym procesorów, procesorów graficznych i rdzeni pamięci, we względnych pozycjach na krzemowej matrycy. Tworzenie tych planów zwykle wymaga miesięcy intensywnego wysiłku inżynierów. Najnowszy system nauczania AI firmy Google wyszkolono na zbiorze danych zawierającym 10 000 różnych planów pięter. Dzięki temu może tworzyć układy możliwe do wyprodukowania w znacznie krótszym czasie.

W mniej niż sześć godzin nasza metoda automatycznie generuje plany układów scalonych. Są one lepsze lub porównywalne z tymi wytwarzanymi przez ludzi we wszystkich kluczowych wskaźnikach, w tym zużyciu energii, wydajności i powierzchni układów. Aby to osiągnąć, traktujemy planowanie podłogi czipowej jako problem z uczeniem się ze wzmocnieniem. Następnie opracowujemy opartą na krawędziach architekturę splotowej sieci neuronowej zdolną do uczenia się bogatych i transferowalnych reprezentacji czipa.

Czytamy w artykule.

Na jego łamach zauważono także, że to nowe osiągnięcie ma „poważne implikacje” dla rozwoju branży czipów. Mogłoby ono umożliwić firmom szybsze testowanie potencjalnych projektów i tworzenie niestandardowych czipów do określonych zadań. Ale już samo szybsze produkowanie tych maleństw jest czymś, na co warto zwrócić uwagę. W szczególności teraz kiedy globalny niedobór czipów stale się pogłębia.

Czytaj też: “Elden Ring” otrzyma tryb multiplayer dla czterech graczy

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Tech