LudzieTech

Google pracuje nad tym, aby jego aparat był mniej rasistowski

-

2 min czytania

Od czasu powstania aparatu fotografia została zoptymalizowana technologicznie tak, aby najlepiej uchwycić na zdjęciu białych ludzi. Inżynierowie w Google próbują to zmienić.

Jeśli jesteś posiadaczem jasnej karnacji, możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że aparat prawdopodobnie robi ci dużo lepsze zdjęcia, niż zrobiłby je osobie o ciemniejszym odcieniu skóry. Dzieje się tak, ponieważ aparaty odkąd tylko powstały, były optymalizowane bardziej w kierunku białych ludzi. Co musisz przyznać, jest nieco rasistowskie. Jest jednak nadzieja, że już wkrótce się to zmieni. No bo w końcu każdy przecież chce wyglądać na zdjęciu dobrze.

Na wtorkowej konferencji programistów Google, firma ogłosiła, że ​​pracuje nad ponownym opracowaniem algorytmów i poprawieniem danych treningowych, które zasilają ich aparat Pixel. Wszystko po to, aby dokładniej i lepiej uchwycić ludzi o innym odcieniu skóry, niż biały. Aktualizacja miałaby działać w szczególności na rzecz lepszego oświetlenia osób o ciemniejszej karnacji i dokładniejszego odwzorowania odcienia ich skóry. Również sylwetki osób o falowanych lub kręconych włosach będą wyraźniej wyróżniać się z tła.

Google nie jest jedyną firmą, która zmaga się technologicznie z uprzedzeniami rasowymi. W zeszłym miesiącu Snapchat ogłosił, że przeprojektowuje oprogramowanie aparatu, aby lepiej reprezentować osoby kolorowe. Google nazwało swój projekt „Image Equity”. Podobnie jak w przypadku Snapchata, firma współpracowała z zewnętrznymi ekspertami w dziedzinie fotografii i reprezentacji, aby pokierować całym przedsięwzięciem. Niektóre zmiany będą wymagały przeszkolenia algorytmów renderujących zdjęcia na bardziej zróżnicowanym zestawie danych. W praktyce oznacza to, że biali ludzie i biała skóra nie będą już domyślną definicją „osoby”. Google dostosuje również funkcje automatycznego balansu bieli i automatycznej ekspozycji Pixela, aby lepiej zoptymalizować je dla osób o ciemniejszej karnacji.

I takie aktualizacje szanujemy!

Czytaj też: Twitch dostosowuje ceny za subskrypcję do miejsca zamieszkania

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Ludzie