CyklGaming

Gierki z gazetki – Postal 2

-

5 min czytania

W dzisiejszym odsłonie cyklu, powspominamy czasy, kiedy do naszych rąk trafiła kontrowersyjna strzelanka. Gdzie mordowanie cywilów i rzucanie śmierdzącymi głowami krów sprawiało nieocenioną frajdę. Przed wami Postal 2

Postal 2 to sequel najbrutalniejszej i absurdalnej serii strzelanek, stworzony przez studio Running With Scissors. Tytuł pojawił się na rynku 14 – go kwietnia 2003 roku i dotyczył tylko komputerów osobistych.

Akcja tytułu rozgrywa się w amerykańskim miasteczku – Paradise, które cieszy się spokojem i dobrobytem. Gracz wciela się w ,,Kolesia” – życiowego nieudacznika, który nie ma pracy i stabilizacji finansowej. Co więcej, mieszka ze swoją żoną i psem w przyczepie campingowej, wiążąc koniec z końcem. Bohater otrzymuje szereg zadań, które wyznacza mu jego żona, aby nie wałkonił się w ,,mobilnym domku” przed telewizorem. Są to zadania typu: kupić mięso, mleko. Są także inne zadania, których podejmuje się ,,Koleś”, czyli: realizacja czeku czy zbieranie podpisów. Kiedy  tydzień dobiega końca, trafia on do szpitala, tracąc przytomność.

Zobacz Brytyjski rząd dokonał eutanazji na niewinnej alpace! Świat zabrał głos!

Po przebudzeniu dowiaduje się, że miał „wypadek z bronią”, a jego życie legnie w gruzach. Traci dobytek życia w postaci psa, żony i przyczepy, a na dodatek komornik rekwiruje jego wszystkie oszczędności. Nie pozostaje mu nic, na czym by mu zależało. Wkurzony i głodny gotówki postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

Tak jak wspomniałem, rozgrywka polega na wykonywaniu 20 dostępnych misji. Podczas ich wykonywania gracz ma do wyboru, w jaki sposób je ukończy: pokojowo lub mordując wszystkich napotkanych cywili za pomocą dostępnych narzędzi, tj.: łopata, sierp, miotacz pił, głowy krów, karabin z nadzianym kotem, kosą, nożyczkami itp. Wszystko, czego dokonamy w grze, ma swoją dobrą i negatywną stronę, która może wpłynąć na losy grającego.

W grze spotkamy różne realne postacie ze świata show-biznesu. Jedną z nich jest Gary Coleman – amerykański aktor dubbingowy i filmowy. Dodatkowo po wirtualnym mieście przechadzają się: policjanci, księża, demonstranci i pracownicy, zombie oraz zmutowane zwierzęta, a także terroryści z Al-Ka’idy, z którymi ,,Koleś” ma na pieńku. Na pewno wielu z was pamięta dźwięk krzyczącego jak dzikus terrorysty, który chciał odstrzelić wam głowę.

Mechanika produkcji nie różni się niczym od typowych przedstawicieli tego gatunku. W grze strzelany, rzucamy, tniemy i likwidujemy swoje potencjalne ofiary. Jednak istnieją dwa dość absurdalne elementy, które mocno przykuwają uwagę. Przemierzając wirtualny świat miasta Paradise, możemy nie tylko siać mord i panikę, ale także obsikiwać ludzi i budynki, obrażać funkcjonariuszy policji czy wystawiając przysłowiowego ,,faka” każdemu, kto nam się napatoczy.

Grafika charakteryzuje się niecodzienną kreską z mocną wariacją kolorów i cieni. Produkując niniejszy sequel, deweloperzy posłużyli się silnikiem, stworzonym przez Epic Games engine graficzny – UNREAL Warfare Engine. Sprawia to, że wszystko wygląda o wiele bardziej realistycznie niż w pierwowzorze. Warto wspomnieć, że pierwsza część serii posiadała widok izometryczny, a sequel odchodzi od oryginalnego schematu.

Oprawa audio jest najmocniejszą stroną tej kontrowersyjnej produkcji. Mocne gitarowe brzmienia podczas rozgrywki, pobudzają wyobraźnię i wywołujją w graczu żądze mordu! Postal 2 został w pełni spolonizowany i zdubbingowany. Głosu ,,Kolesia” użyczył popularny aktor głosowy i teatralny – Krzysztof Grębski. Wielu graczy zapamiętało kultowe teksty wypowiedziane przez aktora, takie jak: ,,A ten za tatusia!”, ,,Znowu sejwujesz?!”, ,,Ups ,zepsułem go trochę. Ciekawe za ile jego szczątki pójdą na Allegro?”.

Reasumując, Postal 2 jest naprawdę wspaniałą kopalnią zabawy dla osób lubiących hektolitry krwi, krzyki na ulicach i ucinanych kończyny. Wsiąkając po raz kolejny w absurdalny świat widziany oczami ,,Kolesia” mogę śmiało powiedzieć, że w tytuł ten gra się tak samo miodnie, co w 2003 roku. Deweloperzy stworzyli naprawdę solidny produkt, po który chętnie sięgamy i kupujemy do dziś.  Warto też wspomnieć, że kilka miesięcy po premierze, na rynku pojawił się pierwszy dodatek do gry: Share the Pain, Apocalypse Weekend i Paradise Lost.  Każdy z nich wprowadza świeżą zawartość, która wydłuża i wzbogaca zabawę o takie elementy jak: nowy scenariusz, misje, bronie, tryb wieloosobowy itp.

Mało tego, podczas wielkiej premiery, gra z powodu dużej kontrowersyjnej treści i mocnego aspektu gore, została wycofana lub zakazana w sprzedaży w wielu krajach światach, w tym Australii i Nowej Zelandii. Jednak mieszane recenzje i zakazy nie przeszkodziły nowemu Postalowi w sprzedaniu ponad miliona egzemplarzy, a nawet stworzeniu adaptacji filmowej, wyreżyserowanej przez słynnego niemieckiego scenarzystę – Uwe Bolla (2007 rok).

Kolejna odsłona cyklu już za tydzień.

Czytaj też: Gierki z Gazetki- Kapitan Pazur

 

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Cykl