NaukaNews

Facebook blokuje fake newsy i teorie spiskowe odnośnie szczepionek i koronawirusa

-

2 min czytania

Światowa pandemia trwa w najlepsze. Wirus zbiera swoje żniwo w wielu krajach. Ilość informacji albo dezinformacji jest tak duża, że ciężko przegrzebać się przez fake newsy.

Facebook wychodzi naprzeciw niektórym informacjom. Może okazać się, że firma nie jest takim demonem, jak go malują. Firma powiększyła listę rzecz, które uznawane są za fałszywą informację. Nowe “Standardy społeczności” dodały “obalanie skuteczności szczepionek” i “stworzenie wirusa COVID-19 przez człowieka”, jako informacje nieprawdziwe i grozi za to blokada konta. Do tych informacji nieprawdziwych zaliczać się będą też, że szczepionki są “nieefektywne, szkodliwe czy powodują autyzm”.

Nowa polityka firmy powstała po konsultacjach z WHO (World Health Organization) i jest to nowe bardziej zdecydowane działanie firmy względem dezinformacji na temat wirusa COVID-19 i szczepionek. Teraz posty na temat szczepionek i wirusa, nawet jeżeli nie łamią zasad “standardów społeczności” będą weryfikowane przez osoby z zewnątrz (ang. 3rd party checkers).

Tymczasem Kang-Xing Jin szef działu zdrowia w firmie zapowiedział, że Facebook wraz z Instagramem i Whatsappem przymierzają się do “największej światowej kampanii promującej wiarygodne informacje na temat szczepionek [Covid-19]”.

Już teraz Facebook przekazuje 120 milionów dolarów w formie reklam na platformie dla organizacji zdrowotnych, NGO i rządów państw. Ma to pomóc w rzetelnym informowaniu społeczeństw. Co więcej, firma zamierza wspomagać w informowaniu, kiedy i gdzie można uzyskać szczepionkę.

Zresztą firma chwali się sukcesami w promowaniu noszenia maseczek, bo według danych usunięto ponad 12 milionów postów przeciw noszeniu maseczek. Sam Jin mówi, że w tym roku firma będzie koncentrować się na informowaniu i budowaniu zaufania względem szczepionek.

W tym momencie naukowcy z WHO są w Wuhan w Chinach i starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób COVID-19 przeniósł się na ludzi. Dla przypomnienia najbliższy “kuzyn” obecnego wirusa, SARS-CoV-2 został odkryty już w 2013 roku w nietoperzach.

Czytaj też: Dane użytkowników z Facebooka są na sprzedaż poprzez Telegram

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Nauka