Gaming

Electronic Arts kupi Codemasters za 725 milionów funtów? Przebili twórców Red Dead

-

2 min czytania

Warta 40 miliardów dolarów firma, która w swoim portfolio między innymi Fifę walczy o wykupienie brytyjskiego Codemasters.

Jak donosi Sky News, Electronic Arts zaoferował 725 milionów funtów, aby dokonać akwizycji Codemasters, dewelopera najlepiej znanego ze swoich kultowych tytułów wyścigowych.

Jest to interesujący rozwój sytuacji, ponieważ jeszcze dwa miesiące temu wydawało się pewne, że Codemasters zostanie wykupione przez Take-Two Interactive Software. Znane najlepiej jako właściciele Rockstara, twórcy GTA i Red Dead Redemption.

Sky donosi, że według ich źródła EA spotkało się z przedstawicielami banku UBS, aby dopracować swoją ofertę.

Informacja o zainteresowaniu tych zakupów ma zostać podana na giełdzie jeszcze dzisiaj. Wartość EA wyceniana jest w tym momencie na niemalże 40 miliardów dolarów.

EA jest jednym z największych deweloperów growych na świecie. To do nich należą prawa do FIFY, czy egranizacji Harry Pottera i Gwiezdnych Wojen.

Nie wiadomo czy Take-Two, które jest warte marne 20 miliardów dolarów, planuje odpowiedzieć na ofertę EA. Czy raczej zdecydują się wycofać z aukcji o możliwość wciągnięcia w siebie Codemasters.

Take-Two oferowało mieszankę gotówki i akcji. Oznacza to, że nie da się jednoznacznie ocenić, ile była tak naprawdę warta, ponieważ wszystko zależy od wartości akcji.

Według Sky wielu wysoko postawionych przedstawicieli Codemaster było niezadowolonych, że oferta nie składa się tylko i wyłącznie z gotówki i ze względu na składnik kapitałowy i stosunkowo niewielką premię, jaką stanowił w stosunku do niezakłóconej ceny akcji brytyjskiej spółki.

Przedstawiciel Codemasters odmówił komentarza dziennikarzom Sky. Za to PR-owiec EA był nieosiągalny. Wszystkie się okaże w momencie otwarcia giełdy w Stanach Zjednoczonych. Właśnie wtedy EA będzie musiało przedstawić swoje plany udziałowcom i posiadaczom akcji.

Codemasters to twórcy takich tytułów, jak “F1 2020” czy seria “Dirt”. Firma istnieje już 34 lata. W 2005 roku została uznana za najlepszego niezależnego wydawcę na świecie. Chociaż najlepiej znani są ze współpracy z F1 to właśnie oni tworzyli takie klasyki jak Colinc McRae Rally czy Toca Driver.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Gaming