Kultura

18 000 eksponatów z muzeów z całego świata są dostępne do samodzielnego wydruku 3D

-

2 min czytania

W muzeum Scan The World o otwartym kodzie źródłowym znajduje się imponujące archiwum 18 000 skanów cyfrowych dzieł sztuki. Można je pobrać i wydrukować w 3D w ciągu kilku godzin.

Zawsze chciałeś mieć swoją własną rzeźbę Dawida Michała Anioła w domu, ale nie było cię na nią stać i nie miałeś odwagi na jej kradzież z muzeum? Z pomocą może przyjść londyński projekt dotyczący dziedzictwa kulturowego Scan the World. Oferuje on ponad 18 000 projektów dzieł sztuki, które można wydrukować za pomocą druku 3D. Niedawno projekt połączył siły z platformą Google Arts & Culture w celu poszerzenia swojej kolekcji.

Partnerstwo wykorzysta doświadczenie Scan the World w zakresie otwartych danych i technologii druku 3D. Platforma Google, która służy do przybliżenia historii, udostępniła artefakty gotowe do druku 3D entuzjastom, nauczycielom i artystom. Dane zarchiwizowane na platformie Google Arts & Culture będą widoczne w 3D, a pliki STL można będzie pobrać ze Scan the World w witrynie MyMiniFactory na – internetowym rynku plików 3D. Scan the World wykorzystuje różnorodne techniki skanowania 3D do przechwytywania dzieł sztuki z całego świata. Następnie są one digitalizowane i optymalizowane pod kątem drukowania 3D.

Scan the World został założony w 2014 roku przez Jonathana Becka. Jest to projekt dziedzictwa kulturowego, który wykorzystuje różnorodne techniki skanowania 3D do rejestrowania dzieł sztuki z całego świata. Skany są następnie digitalizowane i optymalizowane pod kątem drukowania 3D, zanim zostaną bezpłatnie udostępnione społeczności zajmującej się drukowaniem 3D. Chociaż niektóre muzea początkowo obawiały się projektu, Beck został ciepło przyjęty w wielu zarówno prywatnych, jak i publicznych kolekcjach.

Do tej pory projekt społecznościowy współpracował z ponad 50 instytucjami kulturalnymi, oferując bezpłatne, kompleksowe usługi skanowania i archiwizacji. Wszystko to w celu dostarczania danych, które są otwarte, dostępne i zoptymalizowane pod kątem drukowania 3D.

Całą kolekcję można zobaczyć tutaj.

Czytaj też: Miasto zbudowało gigantyczny posąg latającej kałamarnicy za pieniądze na ratowanie gospodarki

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Kultura