GamingNews

Doom uruchomiony na żarówce! Wyścig nadal trwa!

-

3 min czytania

Pamiętacie międzynarodowy wyścig, w którym wiele utalentowanych osób, ściga się kto, uruchomi grę Doom, na najdziwniejszych  urządzeniach? Teraz przyszedł czas na coś świecącego!

W pierwszym artykule wspomnieliśmy o nietypowym porcie Dooma w formie GIFA o nazwie Free Doom. Tym razem grupa kreatywnych zapaleńców programistycznych, powołali do życia, dziwne urządzenie, które oparte jest (uwaga) na żarówce z Ikei – model Trådfri GU10 345 RGB!

Jak to działa? Aby urządzenie funkcjonowało prawidłowo, potrzebne są odpowiednie komponenty elektroniczne, niezbędne do emulacji samej gry. Właściciele strony NexHack.com postanowili wziąć udział w międzynarodowym wyścigu, tworząc niezwykłe urządzenie, złożone z kilku ważnych elementów.

Pierwszym, kluczowym elementem jest płyta główna – model MGM210L RF, która zasilana jest inteligentną głowicą żarówki, o napięciu 12 V.  Wlutowana pamięć RAM o pojemności 108 KB, nie jest wystarczająca do prawidłowego uruchomienia Dooma. Jednak dla ekipy NexHack nie była to żadna przeszkoda. Zmodyfikowano kod źródłowy gry w taki sposób, aby gra chodziła bardzo płynnie.

Drugim, najważniejszym elementem całego urządzenia, jest mikroprocesor, który zapewnia odpowiednią szybkość obliczeniową urządzenia. Niestety, twórcy tego projektu nie ujawnili informacji o mocy obliczeniowej samego procesora. Jednak zapewniają nas, że procesor jest na tyle szybki, że urządzenie może emulować nie tylko samego Dooma, ale i inne gry.

Urządzenie stało się tak ambitnym projektem, że do urządzenia dodano możliwość dołączenia: pamięci masowej, głośników miniaturowych o mocy 0,5W, i wiele więcej. Można śmiało stwierdzić, że taki cud techniki z prostego pomysłu przerodził się w ambitny projekt mini konsoli.

W ramach ciekawostki załączamy materiał wideo, w którym zobaczycie emulowanie pierwszych przygód Doomguy’a, na 8 urządzeniach:

Jestem ciekaw, na jakim następnym urządzeniu zostanie uruchomiona tak kultowa strzelanka. O dalszym etapie tego wyścigu będziemy informować was, w formie odrębnych artykułów.

Co najbardziej podoba wam się w tym wyścigu? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod artykułem.

Czytaj też: Legend of Zelda, Wario i Metroid czyli Nintendo (i Bandai Namco) na E3 2021

Poprzedni artykuł o Doomie: Moda na Dooma nie ustaje! Kolejny port gry w formie GIFA!

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Gaming