ListaNauka

10 darmowych kursów na Harvardzie, dzięki którym nauczysz się czegoś nowego

-

5 min czytania

Tęsknisz za nowymi doświadczeniami i zdobywaniem wiedzy? Sprawdź zestawienie dziesięciu kursów prosto z Harvardu, które dają szansę, na nauczenie się czegoś nowego. Zupełnie za darmo.

Ileż można oglądać seriale? Ileż można grać w gry? A gdyby tak poświęcić swój wolny czas na zdobywanie wiedzy? W internecie aż roi się od różnego rodzaju kursów. Począwszy od tych na kanałach na YouTubie, kończąc na takich zawartych w e-bookach. Pojawia się również coraz więcej klas online, na których można na przykład wspólnie z innymi poćwiczyć jogę. Również Harvard, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie ma w swojej ofercie zdalne kursy. Podczas gdy roczne czesne na Uniwersytecie Harvarda kosztuje prawie 50000 $, istnieje znacznie tańsza opcja nauki w słynnej szkole. Nie wymaga ona wizyty w Massachusetts ani nawet przyjęcia na uniwersytet. Wszystko, czego potrzebujesz, to połączenie internetowe. Kursy Harvardu możesz zrobić za darmo w zaciszu własnego domu, a to wszystko dzięki portalowi edukacyjnemu uniwersytetu. Za dodatkową opłatą można otrzymać certyfikat ukończenia wybranego kursu.

Poniżej zestawienie jednych z najciekawszych i dostępnych aktualnie zajęć.

1. Justice (Sprawiedliwość)

Rozpoczynamy listę od Justice, jednego z najbardziej znanych kursów prowadzonych na Harvardzie. 12-tygodniowy kurs prowadzony jest przez cenionego profesora Michaela Sandela, który bada klasyczne i współczesne teorie sprawiedliwości, w tym omówienie współczesnych dylematów i kontrowersji.

2. Fundamentals of TinyML (podstawy uczenia maszynowego)

Ten darmowy kurs stanowi podstawę do zrozumienia TinyML i tego, jak umożliwia ona na przykład tworzenie tańszych smartfonów. Poznasz podstawy uczenia maszynowego, uczenia głębokiego oraz wbudowanych urządzeń i systemów, takich jak smartfony i inne małe urządzenia. Nauczają go Vijay Janapa Reddi z Harvardu i Laurence Moroney – główny rzecznik AI w Google.

3. Backyard Meteorology: The Science of Weather (Meteorologia podwórkowa: nauka o pogodzie)

Kurs meteorologii podwórkowej Harvardu obiecuje, że biorąc go, nauczysz się prognozować pogodę, patrząc przez okno. Ten kurs może również uratować Ci życie, ponieważ istnieją elementy, które informuje Cię np. jak uniknąć porażenia piorunem. Inne lekcje obejmują między innymi identyfikację chmur i sposób szacowania prędkości wiatru.

4. Science & Cooking: From Haute Cuisine to Soft Matter Science (Nauka i gotowanie: od wykwintnej kuchni po naukę o miękkiej materii)

Kurs przeznaczony dla każdego, kto marzył o stworzeniu własnego majonezu. Trwa 16-tygodni i pozwoli Ci przeprowadzić eksperymenty we własnej kuchni. Dowiesz się, jak gotowanie zmienia teksturę żywności, zrozumiesz zmiany fazowe w gotowaniu oraz wytworzysz emulsje i pianki. Nauka jest oparta głównie na fizyce. Naukę można kontynuować na kursie Science & Cooking, który koncentruje się na chemii.

5. CitiesX: The Past, Present, and Future of Urban Life (CitiesX: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość miejskiego życia)

Ten kurs oferuje eksperckie spojrzenie na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość miast. Jego celem jest nauczenie, jak lepiej rozumieć, doceniać i ulepszać obszary miejskie. W ramach kursu przyjrzysz się studiom przypadków z całego świata, takich jak Londyn, Rio de Janerio, Nowy Jork, Szanghaj i Bombaj. 11-tygodniowy kurs obejmuje wywiady i spostrzeżenia naukowców, decydentów, przywódców miejskich i mieszkańców miasta.

6. PredictionX: Omens, Oracles & Prophecies (PredictionX: Omeny, Wyrocznie i Proroctwa)

Ten mini-kurs jest dobrą opcją dla każdego, kto nie chce wyruszać w długą podróż edukacyjną. Jest to tygodniowy wciągający kurs wprowadzający, który bada „przednaukowe” systemy przewidywania. Od wypalania kości w starożytnych Chinach, przez Wyrocznię Delphi, po współczesną astrologię i tarota.

7. Masterpieces of World Literature (Arcydzieła światowej literatury)

Kurs zaprasza do „wyruszenia w globalną podróż odkrywania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości światowej literatury”. Trwa 12-tygodni i wymaga zaangażowania czasu do siedmiu godzin tygodniowo. W ich trakcie dowiesz się, jak wielcy pisarze załamują swój świat, oglądając między innymi dzieła Goethego, Voltaire’a i Rushdiego oraz nauczysz się, jak krytycznie analizować dzieła literackie.

8. Women Making History: 10 Objects, Many Stories (Kobiety tworzące historię: 10 obiektów, wiele historii)

Zajęcia prowadzone są przez dwie profesorki, które przedstawiają, w jaki sposób amerykańskie kobiety tworzyły, stawiały czoła i przyjmowały zmiany w XX wieku, biorąc pod uwagę „10 ikonicznych obiektów” z kolekcji Harvard Schlesinger Library. Jest to sześciotygodniowy kurs, który wymaga zaangażowania około trzech godzin tygodniowo.

9. Shakespeare’s Life and Work (Życie i dzieła Szekspira)

Krótki i intensywny kurs, na którym dowiesz się ciekawostek z życia pisarza. Trwa cztery tygodnie, gdzie na każdy z nich przypada 7 godzin nauki. W tym czasie dowiesz się o kulturowym znaczeniu sztuk Szekspira i jak je analizować zarówno w książkach, jak i w teatrze, czy filmie.

10. The Einstein Revolution (Rewolucja Einsteina)

Ten kurs poprowadzi Cię przez życie i pracę Alberta Einsteina i nauczy wszystkiego o zmieniającej się roli fizyki w XX i XXI wieku. Jest to kurs historii, więc nie jest wymagana żadna wiedza naukowa. Obejmuje 17 lekcji, które wymagają zaangażowania do trzech godzin tygodniowo.

To jak, który wybierasz?

Czytaj też: Zoom planuje rzucić wyzwanie GMailowi – otrzyma własny kalendarz i emaile

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lista