EkologiaLifestyleLudzie

Czy DMT to przyszłość walki z depresją? Anglicy ruszają z badaniami

-

2 min czytania

Narkotyk znany jako cząsteczka duszy przejdzie pierwsze kliniczne testy w swojej efektywności na leczeniu osób cierpiących na depresję.

Związek halucynogenny, który został nazwany „cząsteczką ducha”, jest znany z wywoływania potężnych wizji. Jest on jednym z głównych aktywnych składników ayahuaski, południowoamerykańskiego naparu używanego w szamańskich obrzędach. DMT można znaleźć naturalnie w roślinach.

Narkotyk wywołuje halucynacje i poczucie zaburzenia w czasie, przestrzeni, jak i zmienia odbiór dźwięków i kolorów. Jednak w porównaniu do LSD i magicznych grzybów jego efekty są krótkotrwałe. W wypadku tych drugich faza może trwać nawet kilka godzin.

DMT lekiem na depresję?

Badania zostaną przeprowadzone w Centrum badań nad Psychodelikami w Londyńskim College’u we współpracy z neurofarmaceutyczną firmą Small Pharma. Przedstawiciele firmy określili pozwolenie na badania jako prawdziwe przełomowy moment w walce z depresją.

Terapia z wykorzystanie psychodelika zrewolucjonizuje leczenie depresji, ponieważ będzie ingerować w samo źródło choroby. wyjaśniła Carol Routledge ze Small Pharma w rozmowie z The Independent.

Badaczka porównuje działanie DMT do wstrząsania kuli śnieżnej w mózgu.

Przełamując niezdrowe wzorce myślowe, doświadczenie to daje im możliwość „przesiedlenia się” w inny sposób, pomagając pacjentowi odnieść znacznie większe korzyści z psychoterapii, która towarzyszy podawaniu leku.

Według doktor Routledge normalnie leki antydepresyjne jedynie osłabiają symptomy, zamiast atakować samą chorobę.

Początkowe badania będą przeprowadzone na zdrowych osobach. Jednak badacze mają nadzieję, że w drugiej serii testów wezmą udział wolontariusze, którzy walczą z depresją. Oprócz podawania DMT chorzy będą brali udział w sesjach terapeutycznych.

W Wielkiej Brytanii badacze nie boją się testować nowych form walki z depresję. W poprzednich latach Brytyjczycy testowali również MDMA i ketaminę i ich działanie na osoby walczące z chorobą.

DMT jest w stanie zapewnić psychodeliczne przeżycia trwające 20 minut. Na wyniki badań będziemy musieli jeszcze sporo poczekać. Ale możemy mieć nadzieję, że walka z depresją wejdzie już niedługo na wyższy poziom.

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Ekologia