Kultura

Czteroletni muzułmanin podejrzany o terroryzm, bo mówił o Fortnicie

-

2 min czytania

Guardian donosi o przerażających rasistowskich zachowaniach, w Wielkiej Brytanii.

System Prevent, który ma walczyć z terroryzmem doprowadził do tego, że czteroletni chłopiec został zgłoszony, jako potencjalny terrorysta. Wszystko dlatego, że rozmawiał z kolegami o Fortnicie.

Chłopiec miał powiedzieć swoim kolegom, że jego tata posiada “bronie i bomby w szopie”. Jego cała rodzina została zgłoszona na policje we wrześniu 2019 roku.

Matka chłopca uważa, że gdyby syn był miały do sytuacji nigdy by nie doszło. Ponieważ według transkryptu rozmowy jej syn jednoznacznie nawiązywał do broni z Fortnite’a.

W pierwszym (anonimowym) wywiadzie rodzica dziecka poniżej szóstego roku życia, matka opisała swoje zdenerwowanie, gdy policja pojawiła się w jej domu o 22:30. „Mogło dojść do tragedii. Obawiam się, że uzbrojona policja mogła przyjść do mojego domu i, wiesz, aresztować rodziców i zaangażować się w to opiekę społeczną.”

Rasizm w UK

Sprawa wzmogła niepokój w związku z systemem, który został określony jako antymuzułmański i nazwany dyskryminującym i powodującym podziały. W zeszłym tygodniu strategia przeciw ekstremizmowi została ponownie skrytykowana po nominacji Williama Shawcrossa, byłego szefa Komisji Dobroczynności, do kierowania Prevent.

Shawcross 10 lat temu powiedział, że Islam jest jednym z najbardziej przerażających problemów, które spotkały Europę.

Według Guardiana w trakcie istnienia programu zgłoszono do Prevent 624 dzieci poniżej szóstego roku życia.

Skala zgłoszeń wiąże się z obowiązkiem organów publicznych, w tym żłobków i szkół, do zgłaszania obaw związanych z radykalizacją.

Po zgłoszeniu czterolatka ustalono, że był w domu swojego ojca poprzedniej nocy, gdzie jego kuzyn grał w Fortnite, który ma ponad 350 milionów zarejestrowanych graczy i obejmuje postacie zbierające broń i bomby.

Od 2016 ponad 2000 brytyjskich dzieci zostało zgłoszonych do programu. Ich rodzice wierzą, że Prevent jednoznacznie targetuje muzułmanów.

„… to … niepokojące, że setki dzieci, które ledwo zdołały nauczyć się wiązać własne sznurowadła, są profilowane jako potencjalni przyszli przestępcy w oparciu o takie rzeczy, jak gry wideo, w które grają lub przez wiarę ich rodziny.”powiedziała polityczka i menedżerka kampanii Liberty Rosalind Comyn

Czytaj też: Google Maps wprowadza funkcję planowania tras dla samochodów elektrycznych

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Kultura