ArtsyFashionKulturaLifestyle

Co to jest Cosplay i jak to się zaczęło?

-

3 min czytania

Cosplay, co to w ogóle jest i z czym to się je. Ktoś z pewnością mógłby zadać takie pytanie jeszcze kilka lat temu.

W dzisiejszych czasach przebieranie się za swoich ulubionych bohaterów jest na tyle popularne, że nawet nie znając tej nazwy, mniej więcej wiemy, o co chodzi. Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy zrozumieć, jak to wszystko się zaczęło.

Początki

Cosplay (z jap.  (コ ス プ レ kosupure)) – jest to hobbistyczne przebieranie się i wcielanie w ulubioną postać. Terminu tego zaczęto używać po targach worldcon w 1984 roku, kiedy to Noboyuki Takahashi, widząc poprzebierane osoby, chciał opisać ich dokładnie i  w swoim artykule do magazynu „My Anime” połączył słowa costume and play tworząc cosplay.

Cosplay swój bum Azji przeżywał w latach 90, jednak zjawisko to ciągle się rozwija. Teraz nie można sobie wyobrazić konwentu,  zjazdu, czy nawet podpisania przez autora książki bez ludzi poprzebieranych za postacie z owych dzieł.

Jednak cosplay to coś więcej niż tylko przebieranka, ważne jest także odgrywanie roli i postaci, za którą się przebrało. Przecież ciężko byłoby być Darth Vaderem, który sypie żartami. Od osób przebranych oczekuje się, że będą odgrywali swoje role, a przebrani chętnie na chwilę zamieniają się w swojego ulubionego bohatera.

Tylko przebieranka?

Samo przebranie nie wystarcza, odgrywanie postaci też nie. Istnieją bowiem konkursy na najlepszy cosplay. W Polsce jest to „Maskarada” na konwencie fanów fantastyki „Pyrkon”. Ważnym elementem udziału w tym konkursie jest zrobienie kostiumu przez siebie, w stroju kupionym niestety nie mamy możliwości startowania. Dodatkowo istnieje wiele konkurencji, w których można uczestniczyć, takich jak najlepsze odwzorowanie postaci, najwięcej detali itp.

Jeśli ja was nie przekonałem, że cosplay to fajna sprawa może zrobi to Adam Savage znany z Mythbusters.

No dobrze ludzie się przebierają, odgrywają rolę i dobrze się bawią. Gdzie jednak zdobywają te kostiumy? Odpowiedź jest prosta i skomplikowana. Poważni cospleyerzy sami tworzą swoje stroje. Nie rzadko przy skomplikowanych konstrukcjach zbroi może to zabrać nawet parę miesięcy, aby skompletować materiały i złożyć wszystko na raz. Wszystko to po to, aby w ten jeden jedyny dzień, poczuć się, jak postać, którą się portretuje. 

Poniżej możecie zobaczyć „Kamui Cosplay” – profesjonalną cosplayerke.

Oglądając wspaniałe i profesjonalne stroje to sama przyjemność i autorom nie można nic zarzucić. Można jednak spotkać ludzi, którzy bez doświadczenia metodą chałupniczą stworzyli swój strój i włożyli w niego całe serce i są dumni z tego, co stworzyli. To jest właśnie cosplay, aby dać z siebie wszystko i się dobrze bawić przy tym.

Jak wygląda scena cosplay w polsce?

W Polsce scena cosplay ma się coraz lepiej. Nie jest to jeszcze poziom amerykański, czy japoński (pod względem popularności) jednak jakość Polskich cosplayerów jest na bardzo wysokim poziomie.

Poniżej kilka zdjęć najpopularniejszych polskich cosplayerów wybranych ze względu na ilość followersów.

Czytaj też: DOTA doczekała się serialu animowanego na Netflixie-zobacz trailer

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Artsy