LifestyleNauka

Co ciekawego wydarzy się na niebie w kwietniu? NASA rekomenduje, kiedy warto spoglądać w górę

-

3 min czytania

Niektóre miesiące przynoszą wspaniałe deszcze meteorytów. Inne przynoszą możliwość oglądania planet i unikalnych gwiazd. Oto, na co warto zwrócić uwagę według NASA w kwietniu.

Wszyscy wiemy, że jeśli oglądanie perseidów to sierpień. Kiedy zapytamy jednak przeciętnego Kowalskiego, który astronomią się nie interesuje, co ciekawego zobaczymy na niebie w kwietniu, to odpowie, że nie wie. I nie ma w tym nic złego. Ja też nie wiem. Czy raczej nie wiedziałam, dopóki NASA nie podesłało mi w newsletterze. I tą wiedzą właśnie się z tobą podzielę.

Oto nowe sugestie NASA dotyczące obserwacji nieba na kwiecień 2021:

  • 6 kwietnia spójrz na południowy wschód. Jak podaje agencja kosmiczna, planety Jowisz i Saturn, wraz z Księżycem, będą stanowić tego dnia „cudowne trio planetarne”. Jowisz, trzeci najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie (za Księżycem i Wenus), pojawi się na lewo od pozostałych dwóch obiektów.
Co ciekawego wydarzy się na niebie w kwietniu? NASA rekomenduje, kiedy warto spoglądać w górę

Cudowne trio planetarne (źródło: NASA)

  • Każda kwietniowa noc – spójrz w niebo w dowolną z kwietniowych nocy. Przez cały miesiąc możesz zaobserwować konstelację Lwa, która reprezentuje lwa w mitologii greckiej. Sercem Lwa jest jasna niebiesko-biała gwiazda zwana Regulus. Intrygujące jest fakt, że co najmniej dwie gwiazdy Lwa zostały potwierdzone jako egzoplanety.
Co ciekawego wydarzy się na niebie w kwietniu? NASA rekomenduje, kiedy warto spoglądać w górę

Konstelacja Lwa (źródło: NASA)

  • Dowolny zmierzch w kwietniu (a w zasadzie dowolny zmierzch w roku, jeśli mam być szczegółowa) – Jeśli niebo jest bezchmurne, spójrz na wschód (jakby co to to ten przeciwny kierunek od tego, gdzie słońce będzie właśnie zachodzić), a zobaczysz pas nieba w kolorze różowym lub pomarańczowym. Jest to „Pas Wenus” (nazwany tak na cześć rzymskiej bogini) i jest tworzony przez ostatnie promienie słoneczne przedostające się przez ziemską atmosferę.
  • Deszcze meteorów odbywają się także w kwietniu, jednak nie są tak spektakularne, jak te sierpniowe. Kwietniowy deszcz swój szczyt w tym roku osiągnie 22 kwietnia. Niestety, nie będzie widoczny, bo przyjdzie pan jasny Księżyc, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów obserwatorów meteorów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja napisała nowe piosenki artystów z Klubu 27

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle