Kultura

Chiny ocenzurowały Lady Gagę, BTS i Biebera w Friends: The Reunion

-

4 min czytania

Kiedy chińscy fani serialu Przyjaciele oglądali wczoraj długo oczekiwany program z okazji zjazdu ekipy, zorientowali się, że coś tam nie gra. Nigdzie nie było widać gościnnych gwiazd BTS, Lady Gagi i Justina Biebera.

Gwiazdy, które gościnnie pojawiły się w programie Przyjaciele: Spotkanie po latach zostały wycięte na wszystkich trzech chińskich streamach z prawami do transmisji. Zniknęły także między innymi odniesienia do osób LGBTQ. Uważa się, że fragmenty nagrania z gwiazdami zostały wycięte, ponieważ w przeszłości obraziły one Chiny. Amerykański serial telewizyjny jest tam niezwykle popularny i jego cenzura bardzo zdenerwowała fanów.

Pomocy! Czy nigdy nie pójdziemy dalej i się nie zmienimy? To tylko sprawia, że będę chciał dowiedzieć się więcej o przerywnikach!

Skomentowała jedna z oglądających osób na platformie mikroblogowej Weibo.

Niektórzy fani samodzielnie pozyskiwali i udostępniali usunięte klipy w mediach społecznościowych. Inni rozpowszechniali linki do nieocenzurowanego, pełnego odcinka, umieszczonego na stronach pirackich. Przyjaciele mają ogromną rzeszę zwolenników w kraju, a wielu chińskich millenialsów przyznaje, że program wprowadził ich w amerykańską kulturę, a także uczył języka angielskiego. Specjalny odcinek Spotkanie po latach zgromadził wszystkich sześciu głównych członków obsady. W trakcie programu wspominali oni między innymi czasy gry w swoim ukochanym serialu, czy też odgrywali pamiętne sceny.

Czym BTS, Lady Gaga i Justin Bieber rozgniewali Chiny?

Zacznijmy od zespołu BTS. W zeszłym roku Chiny wezwały do bojkotu południowokoreańskiego boysbandu z powodu komentarzy jednego z członków na temat wojny koreańskiej. W swoim przemówieniu lider zespołu RM wspomniał o wspólnej „historii bólu” Korei Południowej ze Stanami Zjednoczonymi podczas konfliktu z lat 1950-53, w którym oba kraje walczyły razem. Jego uwagi rozgniewały chińskich użytkowników mediów społecznościowych, ponieważ Pekin popierał wtedy w wojnie Północ. W specjalnym odcinku przyjaciół BTS było częścią 13-sekundowego klipu opowiadającego o ich miłości do serialu, a RM powiedział, że serial nauczył go prawd o życiu i przyjaźni.

Tymczasem amerykańska piosenkarka i autorka tekstów Lady Gaga ma zakaz koncertowania w Chinach po spotkaniu z Dalajlamą w 2016 roku. Okazując swoje poparcie dla tybetańskiego przywódcy duchowego, zdenerwowała chińskich urzędników, którzy uważają go za figuranta tybetańskiego separatyzmu. W jej przypadku wycięto scenę, w której wraz z Lisą Kudrow śpiewa kultową piosenkę Smelly Cat.

Chińscy widzowie nie zobaczyli również Justina Biebera przebranego za Spudnika. Kanadyjska gwiazda muzyki pop ma zakaz występów w Chinach za… złe zachowanie. W 2014 roku wywołał oburzenie po tym, jak opublikował swoje zdjęcie w kontrowersyjnej świątyni Yasukuni w Tokio. Miejsce, które oddaje cześć poległym wojownikom i składa hołd skazanym zbrodniarzom wojennym, jest postrzegane w Chinach i Korei Południowej jako symbol tego, że Japonia nie żałuje przeszłości swojego imperium.

Co jeszcze zostało ocenzurowane?

Usunięto wszelkie odniesienia do LGBTQ, a także anegdotkę o tym, jak Chandler ulżył Monice w bólu wywołanym oparzeniem przez meduzę, za pomocą swojego moczu. Wycięto również wyznanie homoseksualnego niemieckiego fana Ricardo, który opisywał, jak program dał mu poczucie przynależności.

Byłem gejem, który chciał być jak Jennifer Aniston, więc możesz sobie wyobrazić, jaki byłem samotny.

Mówił Ricardo w oryginalnej wersji.

Platforma Youku ocenzurowała też scenę, w której kobieta ciągnie do kamery swoją partnerkę, wyznając, że jak każdy Chandler, w końcu znalazła swoją Monice.

Stosowanie takich praktyk w XXI jest bardzo smutnym faktem. Niestety, na razie dla Chin nie widać światełka w tunelu w sprawie cenzurowania wszelakich dzieł kultury.

Czytaj też: Spotkanie po latach z Przyjaciółmi – czyli 100 minut cringe’u i nostalgii [RECENZJA]

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne i tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Kultura