LifestyleNews

Chińska linia kolejowa zablokowana na ponad 16 godzin, bo wyłączono wtyczkę Adobe Flash

-

2 min czytania

Pomimo że Adobe ogłosił zawieszenie działania swojej wtyczki Adobe Flash z trzyletnim wyprzedzeniem, wiadomość ta ominęła pewne chińskie miasto. Spowodowało to zablokowanie połączeń kolejowych na ponad 16 godzin.

Wtyczkę Adobe Flash kojarzy chyba każdy użytkownik komputera. Głównie dzięki irytującym przypomnieniom o jej aktualizacji. Nie bez powodu była jednak jedną z najczęściej używanych wtyczek. Obsługiwała wiele działań, począwszy od gier przeglądarkowych po transmisje na żywo. Kiedy na scenie pojawił się jej zamiennik HTML5, zaczęła wypadać z łask. W lipcu 2017 roku Adobe ogłosił, że zaprzestanie wsparcia przeglądarek pod koniec 2020 roku. Dało to użytkownikom trzy i pół roku na przejście na nowe oprogramowanie. Ta wiadomość nie dotarła jednak do wszystkich zakątków świata IT, a kiedy 12 stycznia wtyczka została wyłączona, sprowadziło to na całą chińską linię kolejową zastój.

Wielka awaria chińskich linii kolejowych

Problem pojawił się najpierw w China Railway Shenyang w Dalian, Liaoning tuż po godzinie 8:00 we wtorek 12 stycznia. Według kalendarza wydarzeń przedstawionego przez Github szef rozdzielni zgłosił, że nie mogą uzyskać dostępu do rozkładów jazdy kolei. Zwykle robili to za pośrednictwem interfejsu Flash opartego na przeglądarce. Przez następne pół godziny z całej sieci napływały doniesienia o podobnych awariach. W grę wchodziło aż 30 stacji.

Dopiero kiedy technicy połączyli się z internetem, aby zbadać sytuację, urzędnicy dowiedzieli się o globalnym wyłączeniu Flasha. Po ponad 3 latach od jego ogłoszenia. Kopie zapasowe oprogramowania zostały tymczasowo przywrócone około południa. Popsuły się na nowo około godziny 14:00 i robiły to samo przez resztę dnia. Następnie zespół technicznych z kolei zaczął badać powrót do starszych systemów oprogramowania. Ostatecznie użyli pirackiej wersji Flasha, która nie zawierała kodu, który ją wyłączał 12 stycznia.

Adobe z pewnością nie ucieszy się, słysząc, że jego porzucone oprogramowanie będzie się rozchodzić w pirackiej formie. Prawa autorskie w Chinach, są jednak traktowane bardziej jak wytyczne, niż rzeczywiste zasady.

Czytaj też: Podwodne rondo na Wyspach Owczych

Małgorzata Chuchel
Po latach namawiania przez przyjaciół postanowiła zająć się pisaniem zawodowo. Memy to jej pasja, a jej życie pisze najlepsze pasty. W wolnym czasie jeździ autostopem, jest dj’ką w duecie Typiary Niepokorne, tworzy na Spotify playlisty, których nikt nie słucha oraz dokucza znajomym. Przez rok mieszkała w Wietnamie i uczyła dzieci angielskiego, ale stwierdziła, że jednak lubi zimę i wróciła do kraju. Nadal poszukuje zarówno stylu pisania, jak i życia.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lifestyle