CyklFilmOd redakcji

Blast From The Past: Edward Nożycoręki (1990)

-

4 min czytania

Pierwsza współpraca reżysera Tima Burtona i aktora Johnny’ego Deppa. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, jak doskonałym tandemem się okażą, tworząc wspólnie 8 filmów i zawierając znajomość, która przerodziła się w przyjaźń.

Tim Burton to jeden z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów ostatnich kilku dekad. Jest znany z bardzo charakterystycznego stylu, w którym chętnie łączy fantastyczny świat ze stylem wiktoriańskim. Chociaż opisując w ten sposób jego twórczość oczywiście upraszczamy jego geniusz. Burton od zawsze postrzegany był jako wizjoner, który nie bał się spełniać swoich marzeń.

Jego talent jako pierwszy zauważył Paul Reubens, który zatrudnił Burton, jako reżysera swojego pełnometrażowego filmu Pee-Wee’s Big Adventure tuż po tym, jak Burton rzucił pracę animatora w studiu Walta Disneya. Edward Nożycoręki to pierwszy w karierze film, w którym oprócz gotyckiej grozy dostaliśmy też pastelowość, która tak idealnie gryzła się z naturalnym mrokiem Burtona.

Obsadzenie Johny’ego Deppa w głównej roli także było strzałem w dziesiątkę. Johny był młodym telewizyjnym aktorem, któremu zależało na przeskoku do świata kina. Burton, chociaż nie znał jego serialu 21 Jump Street, od początku chciał, aby to właśnie Depp stał się gwiazdą jego produkcji.

Ten spędził godziny, oglądając filmy z Chaplinem, aby nauczyć się przekazywana emocji bez słów. Aktor nie był jednak marzeniem studia produkującego Edwarda. Szefowie Warner Bros. woleli wielu innych dobrych i znanych aktorów. Wśród nich takie osobistości jak Gary Oldman, Tom Cruise, Tom Hanks, Jim Carrey, William Hurt czy Robert Downey Jr. Podobno Tom Cruise prawie się zdecydował na rolę w filmie, ale nie podobało mu się słodko gorzkie zakończenie i odmówił. Nawet król popu Michael Jackson chciał zagrać Edwarda, ale Tim Burton postanowił nie odbierać od niego telefonu.

Świetna rola Winony Ryder nie powinna być dla nikogo zdziwieniem. To właśnie młoda aktorka była pierwszą osobą, która dołączyła do obsady, nawiązując relację z Burtonem przy okazji Soku z Żuka. Gra ona Kim Boggs, która jest uczennicą w liceum i cheerleaderką. Opowieść z planu głosi, że postać, którą grała, tak bardzo różniła się od charakteru samej Ryder, że Tim Burton praktycznie płakał ze śmiechu, kiedy wchodziła na plan w blond peruce i stroju cheerleaderki.

Wybór Danny’ego Elfmana do stworzenia muzyki

Początkowo arcydzieło Burton miało być po prostu musicalem. Ścieżką dźwiękową zajął się Danny Elfman, którego kariera na zawsze została spleciona z Burtonem. Dość powiedzieć, że panowie współpracowali razem przy 16 filmach. Dostał on propozycję stworzenia muzyki, po tym, jak Robert Smith z The Cure odmówił współpracy, bo akurat pracował nad albumem Disintegration. Smith był także inspiracją fryzur dla Edwarda.

Do tej pory film jest bardzo dobrze odbierany. Co więcej, zdobył wiele nominacji w tym do Oscara, a sam zgarnął nagrodę HUGO. Dla Tima Burtona i Danny’ego Elfmana ten film pozostaje jednym z najważniejszych i najbliższych im, w ich karierach.

Edward Nożycoręki (1990)

Gatunek: Romans, fantasy

Edward Nożycoręki to opowieść o chłopaku, który został stworzony przez genialnego naukowca (Vincent Price). Twórca Edwarda niestety ginie, zanim jest w stanie przymocować mu normalne ręce. Od tamtej pory mieszka on sam w wielkim domostwie na końcu miasta. Pewnego dnia przybywa do niego Peg Boggs (Dianne Wiest) przedstawicielka Avonu. Widząc samotnego chłopaka, zabiera go do siebie, do idealnego miasteczka, gdzie plotka jest największą rozrywką. Edward szybko staje się centrum zainteresowania małej społeczności. Przez cały film widzimy, w jaki sposób Edward z każdy chwilą nabiera cech coraz bardziej ludzkich i staje się w końcu w pełni człowiekiem.

Czytaj też pozostałe części z serii.
Lata 90.

Blast From The Past: Mulan (1998)

Blast From The Past: Dark City (1998)

Lata 80:

Blast From The Past: Willow (1988)

Blast From The Past: Back to the future (1985)

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Cykl