FilmNauka

Astronomowie odnaleźli na niebie… Baby Yodę

-

2 min czytania

Wiemy, że ta postać ma na imię Grogu, ale Baby Yoda przeszedł już do słownika każdego normika i nie ma co z tym walczyć.

W związku z tym, że w tym tygodniu obchodzono na całym świecie święto Gwiezdnych Wojen, wiele osób bierze teleskopy i patrzy w niebo, aby zobaczyć mgławicę “Baby Yoda”.

Oficjalna nazwa owej mgławicy to NGC 2359 i znajduje się w konstelacji Wielkiego Psa. Jest to zjonizowana formacja gazu, która otacza gwiazdę Wolfa – Rayeta (WR7). Jej odległość od Ziemi to “tylko” 12 000 lat świetlnych.

W galaktyce karłowatej Wielkiego Psa znajduje się około miliarda gwiazd, ale jej największą atrakcją jest chyba formacja pieszczotliwie nazywana “Baby Yoda”

Może za daleko poszliśmy z informacją, że każdy może zobaczyć tę mgławicę, bo do tego będzie potrzeba całkiem mocnego teleskopu, o dużej ogniskowej.

Fani spoglądania w niebo pewnie się nie zgodzą z jej nową “gwiezdną nazwą”, bo do tej pory funkcjonowała w środowisku i funkcjonuje nadal jako Hełm Thora i rzeczywiście go przypomina. Nie odbierajmy jednak ludziom przyjemności z oglądania gwiazd poprzez ścisłe trzymanie się nazw potocznych.

By Martin Rusterholz in CXIELO - Wikicommons

By Martin Rusterholz in CXIELO – Wikicommons

Osobiście uważam, że NGC2359 bardziej przypomina disneyowskiego Stitcha, ale to chyba kwestia indywidualna. Można potrenować wyobraźnie, patrząc w chmury.

Zdjęcia mgławicy “Baby Yoda”, krążą po sieci oczywiście ze względu na ten wyjątkowy dzień w roku. Jednak nie jest to nowe odkrycie, bo po pierwszy raz ją skatalogowano 31 stycznia 1785 roku. Wspomniana wcześniej gwiazda Wolfa – Rayeta jest ekstremalnie gorącym olbrzymem znajdującym się w końcowym stadium swojej ewolucji, tuż przed wybuchem supernowej. Mgławica ta ma wyraźnie włóknistą strukturę, a jej kolor jest pochodną silnej emisji tlenu znajdującego się w świecącym gazie.

Czytaj też: Napęd warp jest możliwy, przynajmniej na papierze

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Film