NaukaTech

Astronomowie stworzyli wirtualną kopię całego wszechświata! Można ją pobrać za darmo!

-

4 min czytania

Wszechświat to niekończąca się ,,piaskownica”, w której ludzie starają się znaleźć nowy dom przypominający naszą ukochaną matkę Ziemię. Aby usprawnić szukanie ,,przyjaznej planety” badacze zajmujący się astronomią stworzyli  symulację, w której umieszczono cały wszechświat. Dodatkowo udostępniono ją za darmo do pobrania dla wszystkich zainteresowanych. 

Stworzona przez astronomów symulacja Uchuu (z japońskiego wszechświat) pozwala naukowcom (dzięki nowoczesnej technologii) testować, sprawdzać i dostrajać różne elementy wszechświata, które odgrywają przeróżne role, chociażby takie aspekty, jak: ciemna materia, energia. Powstały program, może być nie tylko używany w środowisku naukowym, ale także można go pobrać do użytku niekomercyjnego. Jednak, aby to zrobić, trzeba zaopatrzyć się w bardzo szybki i pojemny dysk, który będzie w stanie przetworzyć niesamowita ilość danych. Równocześnie Uchuu uważany jest za pierwszą stworzoną symulację tego typu, gdzie można eksplorować cały wszechświat.

Jak działa symulacja?

Uchuu symuluje, aż 2,1 biliona „cząstek” w obszarze o średnicy 9,6 miliarda lat świetlnych. Co więcej, program nie symuluje tylko cząsteczek wszechświata, ale także jego historię na przestrzeni 13 miliardów lat. Zaskakujące jest to, że nie skupia się ona na analizie i badaniu planet, gwiazd i innych ciał niebieskich, lecz opiera się na zmianach ,,ciemnej materii” w kosmosie.

Cały program jest tak szczegółowo zaprojektowany, że astronomowie są w stanie odkrywać i identyfikować w niej wszystko od gromad galaktyk po halo ciemnej materii poszczególnych galaktyk.

Jak powstała symulacja?

Aby stworzyć tak bardzo dokładną i precyzyjną symulację badacze, musieli użyć mocy japońskiego super komputera  ATERUI II, który zawiera ponad 40 tysięcy rdzeni komputerowych, a cały proces wygenerowania symulacji zajął aż 20 milionów godzin, czyli w przeliczeniu na dni – 83333.33.

Aterui2

Pełną specyfikację sprzętu można znaleźć w poniższym linku:

https://www.nao.ac.jp/en/research/telescope/aterui2.html

Dysk warty 150 tysięcy?!

Ostatecznie  komputer po wygenerowaniu symulacji zajął większość przestrzeni swoich dysków, które wynosiły  aż 3 Petabajty danych.  Warto zaznaczyć, że 3 Petabajty danych to 3000 Terabajtów lub 3 miliony Gigabajtów, ta zastraszająca ilość nie mogłaby zmieścić się na pospolitych dyskach. Na szczęście badaczom udało się skompresować całą symulację do symbolicznych 100 Terabajtów danych, co zmniejsza całą powierzchnię dyskową super komputera o 80%. Jeżeli ktoś z was chciałby zainstalować Uchuu na swoim komputerze potrzebuje do tego dysk, którego koszt obecnie wynosi 40 tysięcy dolarów, czyli jakieś 154 tysiące złotych, to równoważny koszt małej kawalerki w mniejszym mieście w Polsce. Dysk marki Nimbus Data ExaDrive DC100 jest najlepszym przykładem.

Jeżeli nie posiadasz tak astronomicznej kwoty na jeden dysk, który pomieści symulację wszechświata, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Twórcy Uchuu udostępnili swoją symulację za pośrednictwem portalu skiesanduniverses.org, w którym można pobrać cały program lub podzielony na części. Niestety, drugi oferowany wariant zawiera w sobie surowe dane, które można odtworzyć tylko za pomocą specjalistycznych narzędzi, a ich analiza wymaga zaawansowanej wiedzy astronomicznej.

Czytaj też:  PS5 za darmo! Szef studia Shift Up podarował swoim pracownikom najnowsze konsole Sony!

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii Nauka