News

Amerykańscy łowcy burz nagrali lot przez oko cyklonu. Jest video!

-

3 min czytania

To już 26. burza na Atlantyku w tym sezonie. Epsilon przechodził w pobliżu Bermudów, kiedy przeleciał przez niego samolot Amerykańskich Sił Powietrznych.

Jeszcze w poniedziałek Epsilon był burzą tropikalną. W środę przybrał na sile, by w czwartek w momencie przelotu oficjalnie zasłużyć na miano huraganu 3. kategorii. Wiatr osiągał prędkość 180 km/h i był odczuwalny na Bermudach, Bahamach i Wyspach Podwietrznych.

Huragan dotrze do wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Kanady już w najbliższych dniach. W przyszłym tygodniu Epsilon uderzy w Europę.

Rekordzista na miarę 2020 roku

Epsilon pobił już kilka rekordów, jest rekordowo szybki, rekordowo wcześnie się pojawił i jest rekordowo silny – ostatni tej mocy żywioł zawitał nad Atlantykiem w 2005 roku. Był to huragan Wilma i poczynił niemałe spustoszenia. Dla Wilmy stworzono specjalną 6. kategorię, więc sami rozumiecie. Ale wracając do Epsilonu, dobrze przeczytałeś, uderzy niebawem w Europę. Najpierw wyspy na Morzu Karaibskim, potem USA i Kanada a następnie Wielka Brytania, Irlandia, Francja i Norwegia. Nam się pewnie upiecze. Ale i tak trzeba przyznać, że niezłe kółko zrobi ten potwór. Jeśli jednak skręci w naszą stronę, to efektów należy się spodziewać bliżej Wszystkich Świętych.

To nie pierwszy Epsilon. Nazwa to została użyta już w 2005 roku, otrzymała ją burza tropikalna, która powstała pod koniec listopada i również pobiła parę rekordów. Tamten Epsilon buszowała niespodziewanie długo przeciągając sezon atlantyckich huraganów i burz do 10 grudnia.

Sezon 2020, tak jak wszystko w 2020, zaskakuje

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie nowy rekord pod względem liczby burz i huraganów na Atlantyku. Ostatni rekord padł w 2005 roku, kiedy odnotowano 31 systemów burzowych. W tym roku na koncie mamy już 27 – z nich 10 to były huragany, w tym 4 potężne. Przypomnijmy do końca sezonu jeszcze ponad miesiąc, ale sezon może się przeciągnąć. Sezon teoretycznie zaczyna się 1 czerwca, ale w tym roku rozpoczął się już maju. Aż 10 burz dotarło na terytorium Stanów Zjednoczonych, co jest poprawieniem rekordu z 1916 roku. Co z tego wynika? Setki milionów dolarów strat, kilkanaście ofiar śmiertelnych, wielu rannych i pozostawionych bez domu. Coś więcej? Wyobraź sobie, jak wygląda ewakuacja ludności w kontekście koronawirusa. Odpowiem Ci. Beznadziejnie! Na ogół procedury są takie, że ludzie zabierają niezbędne rzeczy i są przenoszeni do tymczasowych schronów w szkołach czy innych budynkach użyteczności publicznej. W sytuacji pandemii i konieczności zachowania dystansu społecznego jest to po prostu niebezpieczne. Nie zazdroszczę takich dylematów.

Sezon huraganowy 2020

14 września 2020, pięć cyklonów tropikalnych w tym samym momencie; źródło: wikimedia commons

Mogą Ci się spodobać

Więcej w kategorii News