ListaOd redakcji

To będzie leciało w tle na święta, jak Hans Gruber z Nakatomi Plaza

-

4 min czytania

Święta to wyjątkowy czas w każdym domu. Cała rodzina zbiera się przy stole, wśród wigilijnych potraw, różnych trunków, a w tle dźwięczy telewizor.

Ten wspaniały czas w sklepach rozpoczyna się już w listopadzie, nierzadko już po wszystkich świętych. Świąteczn piosenki sączą się z głośników wprost do naszych uszu, aż te zaczynają krwawić, a my sobie powtarzamy, że już więcej ich nie będziemy słuchać. Nasza obietnica trwa zwykle do czasu następnych świąt. W domach świąteczny nastrój rozpoczyna się zwykle około 6 grudnia, kiedy to zwyczajowo ubiera się drzewko świąteczne. Ze świętami kojarzą się też filmy świąteczne, co roku puszczane w telewizji i nadające dodatkowego nastroju w domu. Teraz w dobie wielu portali streamingowych rola telewizji podupada, jednak święta wciąż należą do niej.

Poniżej przedstawiam wam pięć filmów, które znacie, lubicie i bez których nie wyobrażacie sobie świąt. Poniższa lista może nie być dla was zaskoczeniem, ale może pojawić się tam coś, czego nie znacie. Zaczynamy odliczanie.

5. The Christmas Chronicles

Kurt Russel jako Święty Mikołaj? Na początku nie byłem przekonany do takiego połączenia, ale wyszło doskonale. Przyjemna historia gdzie młodzi bohaterowie pomagają sympatycznemu, a zarazem troszkę rubasznemu Mikołajowi w poszukiwaniu reniferów. Sam film dobrze się ogląda, a cały film osiąga kulminację, w scenie gdzie Święty Mikołaj trafia do więzienia. Więcej nie zdradzam, ale polecam na miły rodzinny wieczór świąteczny.

4. Elf

Świąteczny klasyk. Will Farrell jako człowiek wychowany przez elfy zamieszkujące miasteczko Świętego Mikołaja. Będąc nietypowym mieszkańcem bieguna, dowiaduje się, że nie powinien tam mieszkać, bo nie jest Elfem. Jego ojciec jest mieszkańcem Nowego Jorku i nie wie, że ma syna. Ta przesympatyczna historia urzekła miliony ludzi na całym świecie. Główny bohater tak bardzo jest nietypowy w tej roli, że aż jest w niej doskonały.

3. Miasteczko Helloween (The Nightmare Before Christmas)

Film animowany w reżyserii Tima Burtona jest cudowną historią. Jack Skellington jest duchem Helloween i przez cały rok szykuje się, aby zrobić idealne, przerażające święto. Czuje jednak pustkę w sercu i nie wie co począć ze sobą. Podczas samotnej wędrówki przez lasy odkrywa drzwi do innych świąt. Trafia do miasteczka Świętego Mikołaja. Po zobaczeniu jak miło i przyjemnie tam jest, postanawia sam zostać głównym darczyńcą świąt. Wychodzi z tego niezłe nieporozumienie. Polecam ten musical serdecznie wszystkim, w szczególności w wersji angielskiej.

2. Szklana Pułapka (Die Hard)

Nie jest to film stricte świąteczny, chociaż tak jest odbierany przez ludzi, a to ze względu na to, że dzieje się właśnie w Wigilię. W wielu domach oficjalnie święta się nie rozpoczną, dopóki Hans Gruber (Alan Rickman) nie spadnie z Nakatomi Plaza. Trochę makabryczne, ale jakże prawdziwe. John McClane chce pogodzić się z żoną właśnie na święta i przylatuje do niej z Nowego Jorku, pech chciał, że budynek, w którym pracuje jego prawie była partnerka, został zajęty przez terrorystów. Klasyk świąteczny.

1. Kevin Sam w domu

Numer jeden na liście to oczywiście niezastąpiony Kevin. Nie ma świąt bez tego filmu. Nie ważne ile razu się go oglądało to zawsze można jeszcze raz. Przygody chłopca broniącego się przed niezdarnymi włamywaczami to historia idealna. Znajdziemy tu jednak więcej niż tylko zwykłą komedię. Jest tu mowa o zgodzie i pojednaniu z rodziną i  życzeniach, których możemy żałować. Pozycja obowiązkowa co roku.

Czytaj też: Will Ferrell powróci jako Elf, a obok niego Zooey Deschanel, Bob Newhart i inni!

Marcin Krzemień
Marcin Krzemień — kolekcjoner, fascynat gier Indie i niszowych systemów RPG. Pasjonuje się podbojem kosmosu. Prowadzi cykle: Blast from the Past, IndieDev, Supervillain Origins i inne. Znaleźć możecie go na Twitchu jako Redaktor_Krzemien.

    Mogą Ci się spodobać

    Więcej w kategorii Lista